“Bu çığlıklar boşuna değil”

1 hafta önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

DİSK Emekli Sen Çanakkale Şubesi tarafından 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla, yazılı basın açıklamasında bulunuldu. Yapılan açıklamada, “Her gün haberlerde değişik konularla gündemimizden düşmeyen kadın cinayetleri, ölümleri, istismarlar, Kadın yaşamını tehdit etmektedir” ifadeleri yer aldı.

DİSK Emekli Sen Çanakkale Şubesi tarafından, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü dolayısıyla yazılı basın açıklamasında bulunuldu.

Yapılan açıklamada, “Kadınların sokakta ne kadar güvenilir olup olmadığı, is güvencesizlikleri, eşit ise eşit ücret taleplerinin henüz aşılmadığını, günlük yasamdaki çatışmalardan anlamak mümkün. Cinsiyet ayrımcılığı kadının hem günlük yaşamını hem de toplumsal yaşamında ki güçlüklerin en ağırı.

Giyiminden işe girişine, hamile oluşundan doğumuna, çocuk büyütmesinden yasadığı güçlüklere, yaşlılığına varıncaya dek şiddeti dolaylı ya da direk soluyor. Her gün haberlerde değişik konularla gündemimizden düşmeyen kadın cinayetleri, ölümleri, istismarlar, Kadın yaşamını tehdit etmektedir.

Şiddetin her türü ve öldürme boyutuna gelmesi tüm insanlığın toplumun sorunu ve sorgulaması öncelik olmalı. Adliye koridorlarında geceli gündüzlü zamanlarını ve tüm enerjilerini hak arama yolunda koşturan kadınlar, Avukatlar, aydınlar örgütlü ve bağımsızlık mücadelesi veren her insan ve kadın koşulsuz insanca yaşamı savunmak, uygulanır kılmak, bir yanıyla da toplumda bilinç oluşturma ve geleceğe sahip çıkma sorumluluğunu yerine getirmektir aslında

Kadın bulunduğu ortamı, hayatı, toplumu ileriye taşıyan misyonu olduğu gerçeğini görmezden gelemeyiz. İs ortamlarında ürettikleriyle toplumu değiştirici geliştirici niteliği göz ardı edilerek baskıcı anlatıyla şiddet yeniden yeniden değişik biçimlerde kadının yaşamına kader dile yerleştirilmek istenmektedir.

Engel ne olursa olsun kadın mücadeleden vazgeçmiyor. Uluslararası mücadeleyle bir birine bağlı gelişen haklar konusunda bilinç topluma ulaşıyor. Kaçınılmaz olarak şiddete karşı direnç de büyüyor. Bu gerçeği görmezden gelmek, toplumun gelişmesine engel olmaktır. Kadınların günlük hayatlarında, is yaşamlarında, Danıştay kapılarında, duruşma salonlarında isyanları itirazları her gün daha güvenli Şiddetsiz ve istismarsız bir dünyada insan onuruna yakışır bir yasam için. Bütün bu çığlıklar bu haykırışlar, alanları doldurmalar boşuna değil” ifadeleri yer aldı.

Tunahan Ünsal

 


Bu haber 24/11/2022, Perşembe günü yayınlandı, 294 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com