“752 Çocuk daha hayatını kaybetti”

1 hafta önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale İnsan Hakları Derneği ve FİSA Çocuk Hakları Merkezi Kent Müzesi’nde bir sergi gerçekleştirdi. Sergide hayatını kaybeden çocukların, hayatını kaybetme nedenleri ve verileri paylaşıldı. Çanakkale’de edindikleri bilgilere göre son 10 ayda 2 çocuk hayatını kaybetti. 752 çocuğun hayatını kaybettiği belirtilirken, başka veriler ışığında bu sayının daha fazla olacağı belirtildi.

FİSA Çocuk Hakları Merkezi Kurucusu Esin Koman, Çocukların uygunsuz iş koşullarında çalıştırıldığını hatırlattı ve oğlan çocukların kızlara göre daha fazla oranda hayatını kaybettiğini belirtti. Esin Koman, Açıklamalarına devam etti.

752 Çocuk önlenebilir nedenlerden dolayı hayatını kaybetti”

FİSA Çocuk Hakları Merkezi Kurucusu Koman,” Medyanın kullandığı veriler akabinde rapor hazırladık. 752 Çocuk önlenebilir nedenlerden dolayı hayatını kaybetti. Temalarımız ağırlıklı olarak, ev içi şiddet, intihar, trafik kazası, hastanede sağlık hizmeti alırken, kentsel ve kırsal alanlarda yaşanan olaylar, yangın, deprem gibi farklı temalarda hayatını kaybeden çocukların rakamlarını, sayısal veriler üzerinden veriyoruz. Burada ki sayıların her biri bir çocuk olduğu için 752 çocuk daha yaşamını devam ettirmeden, hayatını kaybetti.

Özellikle 14-18 yaş arası çocuklar intihar eğilimi gösteriyorlar”

Trafik kazalarından 181 çocuk hayatını kaybetmiş ve bu inanılmaz bir rakam. Sağlık hizmetini alırken 48 çocuk yaşamını kaybetti. 52 çocuğun intihar ettiği verisini paylaştık. Pandemiden beri arttığını düşündüğümüz bir rakam diyebiliriz. Özellikle 14-18 yaş arası çocuklar intihar eğilimi gösteriyorlar. Toplum ve devletin sorunları açısından burada durup düşünmeliyiz.

Ölümlerin önlenebilir olduğunu hatırlatmak için önemli”

Bu verilerin toplamında en az 752 çocuk hayatını kaybetti. Başka veriler elimize geçmiş olsa belki de bu rakam daha fazla olacaktı. İşçi çocuklarla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. 83 çocuğumuzu kaybettik. İş koşullarının çocuklara uygun olmaması ve kaçak çalıştırılan çocuklar hayatını kaybetti. Bu verileri paylaşmak bu ölümlerin önlenebilir olduğunu hatırlatmak için önemli.

Çanakkale’de 10 aylık süreç içerisinde 2 çocuk hayatını kaybetti”

Medya taramaları sonucunda ulaşabildiğimiz verilere göre, Çanakkale’de 10 aylık süreç içerisinde 2 çocuk hayatını kaybetti. Yerelde çocuk hakları ihlallerini izlemeye yönelik bir çalışmamız olacak. Çalışan çocukların oğlan olmasından dolayı, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinden dolayı farklılıklar var. Medya taraması sonucunda cinsiyeti belirlenmemiş, 32 hayatını kaybeden çocuk var. Şüpheli ölümlerde de 30 tane çocuk hayatını kaybetmiş oldu” ifadelerine yer verdi.

Cihan Peker


Bu haber 24/11/2022, Perşembe günü yayınlandı, 257 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com