Doluluk % 92 Nefes alacak yer % 8!

2 ay önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Türkiye genelinde KYK yurtlarında kapasite artışına gidildi. Yurtlardaki kapasite arttırılırken, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, yurtlardaki talep karşılama oranının yüzde 92 olduğunu belirtti. Son yıllardaki en ciddi kapasite artışının altına imza atılmış oldu. Çanakkale’deki yurtlarda da kapasite artışına gidilirken, 2 kişilik yurtlar 4 kişiye, 4 kişilik yurtlar ise 6 kişiye yükseltildi. Odalara yeni ranzalar gelirken, yurtlarda kalan öğrenci arttı ancak yaşam alanları bir hayli daraldı.

Geçtiğimiz hafta, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin derslere başlangıç tarihi 1 hafta ertelenmişti. Ertelenmenin nedeni ise KYK yurtlarındaki kapasite artışından dolayı koordinasyonun sağlanamadığı olarak iddia edilmişti.

KYK yurtlarında, Türkiye genelinde kapasite artışında gidildi ve barınma sorununun önüne geçilmeye çalışıldı. Yurtlardaki kapasiteler neredeyse yüzde 100 oranında artarken, tekli yatak olan odaların neredeyse büyük bir bölümü ranza usulüne döndü. Böylelikle 2 kişilik odalar 4 kişiye, 4 kişilik odalar ise 6 kişiye kadar kapasite artışı yaşadı.

Odalardaki kapasite artışı olumlu karşılanırken, özellikle aileler çocuklarının KYK yurtlarında kalabilecek olmalarından ötürü memnuniyetlerini dile getirdiler. Öğrenciler ise kapasite artışının barınma sorununu büyük oranda çözeceğini ancak yurt içerisindeki boş alanın iyice daraldığını dile getirdiler. Önümüzdeki süreçte banyolarda, sosyal yaşam alanlarında, etüt ve ders çalışma odalarında yoğunluğun maksimuma çıkacak olmasından dolayı öğrenciler yatakhane dışındaki alanlardan faydalanabilecek miyiz kaygısını yaşar oldular.

Çanakkale’deki KYK yurtlarının kapasitesi Gençlik Spor İl Müdürlüğü’nden edinilen bilgiye göre 9 bin 808. Merkez ilçedeki KYK yurtlarının kapasitesi ise 7 bin 468.

Son yapılan kapasite artışı ile yurtlardaki yatak sayısının yüzde 100 oranında arttığı belirtildi.

Ortaya çıkan tablo ise hem olumlu hem olumsuz karşılanırken, KYK yurtları içerisinden gazetemize ulaşan fotoğraflarda ise odalarda neredeyse boş alanın kalmadığı gözlendi. Öğrenciler doluluk yüzde 92, nefes alacağımız yer yüzde 8 yorumlarında bulundular.

Tunahan Ünsal


Bu haber 04/10/2022, Salı günü yayınlandı, 486 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com