BİK Genel Müdürü Cavit Erkılınç; “Değişiklikler algı operasyonuna maruz kaldı”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Basın İlan Kurumu (BİK) ve Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) iş birliğiyle düzenlenen “Dezenformasyon ve Yanlış Bilgiyle Mücadele Eğitimi”ne katılan medya çalışanlarına sertifikaları törenle verildi. Sertifika törenine Vali İlhami Aktaş, BİK Genel Müdürü Cavit Erkılınç, GMKA Genel Sekreteri Abdullah Güç, BİK Kurumsal İletişim Müdürü Oğuz Akçakoca, BİK Balıkesir Şube Müdürü Gökhan Eren, kursiyerler ve basın mensupları katıldı.

Dezenformasyon ve Yanlış Bilgiyle Mücadele Eğitimi gerçekleşti. Kolin Hotel’de sabah saat 9.00’da başlayan eğitim, 15.30’da sona ererken, eğitim programına Vali İlhami Aktaş, BİK Genel Müdürü Cavit Erkılınç, GMKA Genel Sekreteri Abdullah Güç, BİK Kurumsal İletişim Müdürü Oğuz Akçakoca, BİK Balıkesir Şube Müdürü Gökhan Eren de katıldı.

Eğitim programında Dr. İsmail Maden, dezenformasyon ve yanlış bilgi ile ilgili bilgilendirmelerde bulundu. Gerçekleşen eğitimin sonunda ise sertifika töreni düzenlendi.

Vali İlhami Aktaş, düzenlenen eğitim programının basın sektörüne ışık tutmasını ve dezenformasyonla mücadelede farkındalık oluşturmasını temenni ettiğini ifade etti.

“Mücadelemiz tam olarak toplumu bölen, ayrıştıran, ortak değerlerimizin temeline dinamit koyan bu anlayışladır”

Güvenilir araştırmaların sahte habere en çok maruz kalan ülkeler sıralamasında Türkiye’yi ilk sırada gösterdiğini vurgulayan BİK Genel Müdürü Cavit Erkılınç, sosyal medyada paylaşılan her 100 haberden 50’sinin yalan olduğunun görüldüğünü söyledi.

Türkiye’de kullanıcılarının yüzde 60’ının internetteki yanlış bilgiden endişe duyduğunu aktaran Erkılınç, şunları söyledi: “Yalan veya yanlış bilgiden endişe etmemek mümkün mü? Son bir aydan birkaç örnek paylaşmak isterim. Biri çıktı, ‘Kız Kulesi çalındı’ dedi, öteki ‘Katarlılara satılmış’ diyerek el yükseltti. Koca ülke işi gücü bıraktık Kız Kulesi peşine düştük, sahile akın ettik. Bu yalan mesajlar on binlerce paylaşım alırken; gerçeği duyuran bakanlığın açıklaması birkaç yüz paylaşım ancak alabildi. Yine ters açı hilesi ile kaçak yapı yıkımı, ‘peribacaları yıkılıyor’ diye sunuldu. Avcılar’daki metrobüs kazasında ise ‘yurttaş gazeteci’, onlarca ölü, yüzlerce yaralıdan bahsederek yalan haber şehvetinin esiri olduğumuzu adeta ispatladı. Bizim mücadelemiz tam olarak toplumu bölen, ayrıştıran, ortak değerlerimizin temeline dinamit koyan bu anlayışladır.”

“Ülkemiz aynı ilkeleri ortaya koyunca ‘sansürcü’ oluyor”

Erkılınç sansür eleştirileri ile ilgili “Basın Kanunu’nda yapılacak değişiklikler ‘sansür’ adı altında algı operasyonlarına maruz kaldı. Burada bir karartma operasyonuna maruz bırakıldığımız bir gerçektir. Dezenformasyona karşı etkin bir mücadelenin verilmesi sadece Türkiye’nin meselesi de değildir. Dezenformasyon sadece bir milli güvenlik meselesi olmanın ötesine geçerek küresel bir güvenlik sorunu halini almıştır. Basın İlan Kurumu olarak Yeni Basın Yasası’nı hakikat mücadelesinin adı ve sembolü görüyoruz. Almanya, sosyal medya yasası ile fiziksel şiddet ve cinsel saldırı tehditlerini üç yıla kadar, hakareti ise iki yıla kadar hapisle cezalandırabiliyor. Fransa’da dezenformasyon içeriklerinin paylaşıldığı platformların yöneticilerine bile bir yıl hapis cezası verilebiliyor. Ülkemiz aynı ilkeleri ortaya koyunca ‘sansürcü’ oluyor” ifadelerini kullandı.

Medyaya duyulan güven oranının, güvensizliğin gerisinde kaldığını ve bu nedenle güvenilir olmayan kaynaklara yönelmenin önünün açıldığını anlatan Erkılınç, İletişim Başkanlığı bünyesinde kurulan Dezenformasyonla Mücadele Merkezi’nin ülkemize karşı yürütülen sistematik saldırılara karşı önemli bir görev yürüteceğine inandığını söyledi.

GMKA Genel Sekreteri Abdullah Güç de, organizasyonun parçası olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Eğitim programına ekip olarak bizler de katıldık. Hem organizasyonun parçası olduk, hem de verimli bir eğitim aldık” dedi.

Balıkesir Şube Müdürü Gökhan Eren ise düzenlenen eğitim programının amacının bilgiyi üreten, oluşturan sağlayıcılar ile bu bilgiyi yayan gazeteci ve habercilerin, dezenformasyonla nasıl mücadele edeceğinin yollarını göstermek olduğunu söyledi.

Tunahan Ünsal

 


Bu haber 03/10/2022, Pazartesi günü yayınlandı, 469 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com