Fiyatlar artışa geçti

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Pazarda bu hafta vatandaşların yoğun bir şekilde alışveriş yaptığı görüldü. Pazarcılar yine satış olduğunu ama insanların artık daha az alışveriş yaptığını belirtti. Girdi maliyetlerinin artmasından dolayı önümüzdeki kışın fiyatların artacağını belirttiler. Vatandaşların alışveriş yaparken kilo hesabı yaptığı görüldü. Bu hafta pazarda salata, patlıcan ve bibere zam geldiği görüldü. Pazarcılar vatandaşların alım gücünün düştüğünü belirtti.

Bu hafta Cuma Pazarında, bir kilo salata 15 lira, çarliston biber 20 lira, havuç 8 lira, domates 7 lira, kırmızı biber 10 lira, elma 8 lira, patlıcan ise 15 liradan tezgahta yerini aldı. Vatandaşlar bu hafta geçtiğimiz haftaya göre bazı ürünlere zam geldiğini söyledi.

Üretici Yahya Can Akat,” Kışa doğru fiyatların pahalı olacağını düşünüyorum. Biber 30- 40 lirayı bulur. Domates kışın en az 15 lira olur. Geçen seneye göre masraflar arttığı için fiyatlar artacaktır” sözleriyle kışın zor geçeceğini belirtti. Gübrenin çuvalının 1.000 lira olmasından, ağır girdi maliyetlerinden dolayı fiyatların düşmeyeceğini ifade etti.

Geçtiğimiz haftaya göre fiyatlar biraz pahalandı”

Üretici ve pazarcı Can Akat açıklamalarının devamında,” İşler iyi gidiyor diyebilirim ama fiyatlar bu hafta biraz pahalandı. Vatandaşların alım gücü az olduğu için eskiye göre satışlar azaldı. Kışa giriyoruz onun da etkisi olabilir. Geçtiğimiz haftaya göre fiyatlar biraz pahalandı. Salata geçtiğimiz hafta 8-10 lira arası değişiyordu. Bu hafta 12-18 lira arasında değişiyor. Patlıcana zam geldi. Biber 15 lira civarıydı, bugün 20-25 lira civarında seyrediyor.

Bir kilo alıyorlarsa, artık yarım kilo alabilecekler”

Vatandaşların alım gücü eskisi kadar yok ama alışveriş yapıyorlar. İnsanlar alışveriş yapmak mecburiyetindeler. Bir kilo alıyorlarsa, artık yarım kilo alabilecekler. Ben 8 senedir bu işin içerisindeyim. Bu süre zarfında değişen şeyler oldu. Biz ilk başladığımızda masraflar bu kadar yüksek değildi ve biber 2 liraydı. Şimdi masraflar arttıkça fiyatlar pahalılaşıyor.

Gübre, mazot, benzin, ilaç ve elektrik girdi maliyeti olarak çiftçiye yansıyor”

Gübre, mazot, benzin, ilaç ve elektrik girdi maliyeti olarak çiftçiye yansıyor. Sonra pazara yansıyor. Bizim de kazanmamız gerektiği için mecburen fiyatlara yansıtıyoruz. Fiyatlar daha yüksek olursa girdi maliyetlerimiz artıyor. Gübre 500 liradan 1.000 lira olunca, bizde fiyatlara yansıtmaya çalışıyoruz. Gübre veremezsen ürün olmuyor. Haftada 3-4 gün ilaç atıyoruz. Bu ilacı atmazsan kurt, haşere gibi zararlılar geliyor ve domatesi bitiriyor.

Domates kışın en az 15 lira olur”

Kışa doğru fiyatların pahalı olacağını düşünüyorum. Kışa doğru, biber 30- 40 lirayı bulur. Domates kışın en az 15 lira olur. Geçen seneye göre masraflar arttığı için fiyatlar artacaktır. Bu fiyatlar düzelmez diye düşünüyoruz. Düzelmeme nedeni bu artan fiyatlar artık azalır mı? Belli değil. Gübrenin bir çuvalı 1.000 lira oldu. Bu sebepten dolayı ürünler eski fiyatlarına düşmez” dedi.

Cihan Peker


Bu haber 01/10/2022, Cumartesi günü yayınlandı, 532 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com