Kadınlar Çocuklar İçin Harekete Geçti

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çocuklar için sağlıklı besin ihtiyacı gündemde yerini alıyor. Türkiye’de kadın derneklerinin başlattığı proje Kocaeli ve başka noktalarda işlevsel hale geldi. Çanakkale’de birleşen kadınlar Cuma Pazarında imza kampanyası başlattı. Kampanyaya kadınlar yoğun ilgi gösterdi. İmza kampanyasıyla beraber Milli Eğitim Müdürlüğü, Çanakkale Belediyesi ile görüşme sağlayacak ve taleplerini dile getirecekler.

Kadın dernekleri yaptığı açıklamada, ”Geçen yıl her 4 çocuktan biri okula aç gitti. Bu sene bu sayı daha da artacak. Gıda fiyatlarındaki artış, açlık ve yoksulluk olarak çocuklarımızın beslenme çantasına kadar yansıyor. Bugün çocukları okul çağında olan her velinin en büyük dertlerinden biri de beslenme çantasını nasıl dolduracağı, çocuğuna okul harçlığı verip vermeyeceğidir. Bu hakkın gereğini yerine getirmek için devletin yeterli bütçesi bulunmaktadır. Yeter ki bütçe çocuklar için kullanılmak istensin!” ifadelerine yer verdiler.

Emekli Öğretmen Sevim Yılmaz Kılınç” Çocuklar okula aç gitmesinler. Bizim imzalarımız bir elde toparlanıyor. Bu konuda çok yoğun ilgi var. Bütün bunları Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile paylaşacağız. Belediye ile görüşeceğiz ve taleplerimizi dile getireceğiz” dedi.

Sağlıklı beslenemeyen çocuklar algıda güçlük çekiyorlar”

Emekli Öğretmen Sevim Yılmaz Kırınç açıklamalarının devamında,” Bizim başta Milli Eğitim Müdürlüğü ve Sağlık Bakanlığından, devamında yerel yönetimlerden destek bekliyoruz. Asıl hedefimiz Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığının, çocukların sağlıklı beslenebilmeleri için çocuklara birer öğün ücretsiz yemek verilmesidir. Tüm talebimiz bu yöndedir. Sağlıklı beslenemeyen çocuklar algıda güçlük çekiyorlar. Öğrenme güçlüğü çekiyorlar. Dikkatleri dağılıyor.

Çocuklar okula aç gitmesinler”

Teneffüs zili çaldığında çocukları nasıl uyarıcıysa, mide ziller çaldığında bilgiye kopuk olmasınlar. Çocuklar okula aç gitmesinler. Bizim imzalarımız bir elde toparlanıyor. Bu konuda çok yoğun ilgi var. Bütün bunları Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile paylaşacağız. Belediye ile görüşeceğiz ve taleplerimizi dile getireceğiz. Bunların sonuçlanmasını talep edeceğiz. Büyük bir beklentimiz var.

Öğrenciler peynir, zeytin, domates getirecek durumda değildi”

Ekonomik olarak herkes eşit seviyede değil. Ben bir öğretmen olarak şunu söyleyebilirim, kendi okulumda “Sağlıklı Beslenme” diye bir projemiz vardı. Benim sınıfımda bu proje için çocuklara getirmesi gerekenleri yazıyorduk. Ben bu projeyi iki gün sürdürebildim. Daha sonra yapmadım. Sınıfımda bulunan öğrenciler peynir, zeytin, domates getirecek durumda değildi. O manzaraları hatırladıkça üzülüyorum.

Bütün okullarda öğrencilerimize bir öğün sağlıklı yemek istiyoruz”

Okula aç gelen çocuklar oluyor. İlk derse çocuğun okula aç geldiğini fark ediyorsun. Söylemek istemezdim ama bizler bütün öğretmenler, çoğu kez çocuklara bir şeyler alıyorduk. Kendi adıma değil bütün öğretmen arkadaşlarım adına bunu söylüyorum. Çocuk aç ve dersi dinleyemiyor. Ağlayanlar oluyor. Devlet bunu politika haline getirsin. Bütün okullarda öğrencilerimize bir öğün sağlıklı yemek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Cihan Peker


Bu haber 30/09/2022, Cuma günü yayınlandı, 670 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com