Siyasi yelpaze

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

2023 seçimlerinde önce Cumhurbaşkanı adaylarının netleşmesi daha sonra da milletvekillerinin belirlenmesi sırasıyla gündemi çok meşgul edecek. Medya aylar öncesinden başladı adayı açıklamaya sonra da adayı yıpratmaya. Medyada heyecan hiç durmuyor. Halk ise gösterilen havuçlarla karnını doyuramayacağını, televizyon tartışmalarını izleyerek cüzdanının ve sofrasının dolmadığını anlamaya başladı. Cumhur ittifakı zaten yönetimde. Aday değiştirmek kendilerini inkâr etmek olur. Zaten tabanı oluşturan parti üyelerinin böyle bir aday değişikliğinin lafını etmesi aforoz edilmekle sonuçlanır. Tek adam var, o aday olmazsa sonuç güçlü zamanları tarihin tozlu sayfalarında kalmış ANAP, DYP, DSP gibi olacak. Zaten ikinci bir aday olmaması için geleneksel siyasi parti liderleri ellerinden geleni yapıyorlar.

Millet ittifakı meşhur altılı masa, yönetime talip olan ikinci ittifak. Parlamenter sisteme geri dönüş için güç toplamaya çalışıyorlar. Yani amaçları Cumhurbaşkanı adayını seçmekten daha zor. Parlamenter sistem için yapılacak anayasa değişikliği için gerekli milletvekili sayısını da çıkarmaları gerekiyor.  Masada yer alan eski başbakan “istikşafi” görüşmelerin ustası. 7 Haziran 2015 seçimlerinden sonra CHP ile yaptığı aylar süren görüşmelerin adını o koymuştu. Ülke için sonuçlanmayan kötü bir anı olduğu için şu istikşafi kelimesinin ne anlama geldiğine, sözlükten bakmam an meselesi olsa bile bakmıyorum. Benim için ne anlama geldiği sözlükte ne derse desin başka bir şey. Altılı masa görüşmeleri istikşafi sonuçlanmaz diye umut edeceğiz. Sonuçta tıpış tıpış oy vereceğimiz bir Ekmeleddin çıkmaz önümüze diye umut edeceğiz. Sonrası Anayasayı değiştirecek milletvekili sayısı ki o daha da zor.

Altılı masanın ayağı benzetmesiyle tüm muhalefeti yıpratma işine yarayan HDP’nin geçen hafta başka bir ittifak içinde yer aldığı ortaya çıktı. Emek ve özgürlük ittifakı. Tüm medyanın biz saf seçmeni altılı masanın gizli partisi diye ikna çalışmaları boşa çıktı. Hafta sonu bu konuya hiç değinmediler bile. Sanki böyle bir ittifak yok gibi davrandılar. Onlar zaten diyeceklerini dediler. Ne dedilerse o! daha fazla konuşmaya gerek duymuyorlar. Sonuçta siyasi yelpazenin tümünü kapsayan alternatifler oluştu. Seçmenler hangi ittifak, kendi dünya görüşüne uygun Cumhurbaşkanı adayını gösterirse onu seçebilecek. Muhafazakâr sağ, merkez sağ, merkez sol, sosyalist sol. Seçim kararı alınana kadar ve sonrasın da medya sakız çiğnemeye devam edecektir. Sonuçta kazançlarını, ürettikleri laflardan kazanıyorlar. İzlemeye devam.

 


Bu haber 27/09/2022, Salı günü yayınlandı, 685 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com