Tarlalar satılıyor, üretim duruyor

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çiftçiler ağır girdi maliyetlerinden dolayı köylerde eskisi kadar üretim olmadığını belirttiler. Çanakkale’nin merkezi köyü Dörtyol köyünde, köylüler artık hayvancılık yapılamayacağını belirttiler. Artan yem ve mazot fiyatlarından dolayı işi bırakmak istediklerini ve bırakanların olduğunu söylediler. Kırmızı et fiyatının merkezde 170 lira olurken köyde 95 liraya hayvan kesimi yapıldığı öğrenildi. 

Gübre fiyatlarına geçtiğimiz seneden bu seneye 4 kat zam geldiğini belirten üreticiler, kar oranlarının yükselmediğini belirtti. Vatandaşın alım gücünün olmamasından dolayı, hayvanları elinde kalanlar, daha az fiyata satarken şartların daha iyi olduğunu söylediler.

Köylüler vatandaşların alım gücünün olması gerektiğini belirtti. Vatandaşın alım gücü olur ve girdi maliyetleri düşerse çiftçilik yapılabileceğini ama bu şartlarda neredeyse imkansız olduğunu belirttiler.

Gündem gazetesi olarak köyde bulunan üreticiler ile röportaj gerçekleştirdik, köylüler ve üreticiler gazetemize özel açıklamalarda bulundular.

“Bu şartlarda kimse hayvancılık yapamaz”

Çiftçi Ali Çakır, ”Benim kırk tane hayvanım var. Hayvancılık artık girdilerden dolayı yapılmıyor. Bu şartlarda kimse hayvancılık yapamaz. Geçen sene 7.5 lira olan saman, bu sene 30 liradan satılıyor. Saman eskiden bedavaydı lazım olmayan bırakıyordu ve ihtiyacı olan alsın diyordu. Eskiden köyümüzde hayvan çoktu, ama artık kalmadı. Hayvanlar insanların elinde kaldı ve hayvan alacağım dediğiniz anda herkes satar. Şu an küçükbaş hayvan alan yok. Bu işin oluru kalmadı, insanlar işin içinden çıkamıyor. Ben koyduğum yemle samanın parasını bu hayvanlardan bu sene almadı almadım. Pahalı olunca vatandaş yiyemiyor ve biz de satamıyoruz” dedi.

“İnsanlar zararlı çıkıyor, bu işten soğuyorlar “

Hayvancılıkla ilgilenen Celil Saydam,” Mezbahadaki köşede şu anda hayvan kesim fiyatının 95 lira, piyasası vardı. Birkaç günden beri kımıldama başladı. Kurban Bayramı’ndan önce 110 liraya getiriliyordu. Köylü etlerin fiyatını değerince satsın.  Ama üretileni satamadıktan sonra, para yapmadıktan sonra insanlar zararlı çıkıyor, bu işten soğuyorlar. Çoğu insan da bu işten çıktı. Köylü hayvanını kesti, damızlığını, gebesini, hiç acımadı. Köylünün borcu var.

“Mısırı dikiyorsun, mazotla dikiyorsun, mazotla suluyorsun”

Bu sorunlar mazota dayanıyor. Arpa buğdayı yıkıyorsun, mazotla yıkıyorsun. Mısırı dikiyorsun, mazotla dikiyorsun, mazotla suluyorsun. Gübre fiyatları çok can yakıyor. Şu an en üst en ucuz toprak altı gübre 150 liradan başlıyor. Geçtiğimiz senelerde 80 liraya gübre sattığımız zamanları bilirler. Her yer beton yığınlarına döndü, üreticiye destek olunmalı” dedi.

“Gübre, mazot, yem hepsi birbirini tetikliyor”

Çiftçi Yusuf Ertürk, ”Hayvanlarımız var. Yemini kendin çıkarırsan iyiye, yemini çıkarmazsan kötüye gidiyor. Yıllar önce yine hayvancılık yapıyordum. Eskiden şartlar daha iyiydi. Gübre, mazot, yem hepsi birbirini tetikliyor. Hepsi birbirini tehdit ediyor. Yem fiyatlarını düşürülürse hayvancılık yapmak biraz daha kolaylaşır. Bu köyde hayvan kesimi 95 lira civarında seyrediyor. Hayvanın küçükbaş ve büyükbaş olmasına göre değişiklik gösteriyor. Şu anda en düşük küçükbaş hayvan ama alan yok. Küçükbaş hayvan alan da yok. Elimde hayvan kalmadı. Kese kese az hayvanım kaldı.  İnsanları hayvanlarını kesmek zorunda kaldılar” dedi.

“Bu köyde arsalar satılıyor”

Mehmet Albayrak, “Bu köyde arsalar satılıyor. Köylüler alamıyor ama İstanbul’dan gelenler alıyor. Bu köyde 35 dönüm tarla 30 trilyona satılıyor. Bugün yarın yapıyorlar işi, satılacak.  Satışını. Köprü gelince fiyatlar yükseldi ve böyle oldu.  Bizim buralar meyve yeri o yüzden diğer köylere göre biraz daha pahalı diyebilirim” ifadelerine yer verdi.

“Hayvancılık hala yapılıyor”

Şimdilerde köylü yine üretim yapıyor. Devlet destek veriyor. Yüzde elli veriyor veya daha ne yapacak?  Gübresine de destek veriyor, mazota da destek veriyor. Yüz ton gübre döküldü diyelim, Yüz milyar da destek oluyor. Mazottan hariç gübreden hariç destek veriyor. E daha ne olacak? Daha ne yapsın? Bazıları bu şartlara rağmen beğenmiyor ama hayvancılık hala yapılıyor” ifadelerini kullandı.

Cihan Peker


Bu haber 25/09/2022, Pazar günü yayınlandı, 694 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com