Savaştan geriye birliktelik kaldı

2 gün önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Gelibolu Tarihi Alanda, yapımı tamamlanan Kanada Newfoundland Eyaleti Caribou Anıtı’nın açılışı gerçekleştirildi. Açılış programında; Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri Ersoy, Kanada Gazi İşleri Bakanı Hon Lawrence Macaulay ile Kanada Newfoundland ve Labrador Eyaleti Hükümeti Başbakanı Andrew Furey tarafından birer konuşma gerçekleştirildi.

Yapılan konuşmaların ardından Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri Ersoy, Kanada Gazi İşleri Bakanı Hon Lawrence Macaulay ile Kanada Newfoundland ve Labrador Eyaleti Hükümeti Başbakanı Andrew Furey tarafından kesilen kurdele ile Newfoundland Caribou Anıtı’nın açılışı gerçekleştirildi.

Caribou Anıtı’nın açılışı sonrasında Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Kanada Devleti adına Kanada Gazi İşleri Bakanı Hon Lawrence Macaulay, Newfoundland ve Labrador Eyaleti adına Newfoundland ve Labrador Eyaleti Hükümeti Başbakanı Andrew Furey, Çanakkale Valiliği adına Vali İlhami Aktaş, Türk Silahlı Kuvvetleri adına 2. Kolordu Komutanı Tümgeneral Rasim Yaldız ve diğer yabancı protokol üyeleri tarafından Caribou Anıtı’na çelenk sunuldu. Çelenk sunumunun ardından törende, Bir dakikalık saygı duruşu sonrasında Türkiye Cumhuriyeti ve Kanada Devleti milli marşları çalındı.

Sonrasında, Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri Ersoy, Vali İlhami Aktaş, Kanada Gazi İşleri Bakanı Hon Lawrence Macaulay, Kanada Newfoundland ve Labrador Eyaleti Hükümeti Başbakanı Andrew Furey, 2. Kolordu Komutanı Tümgeneral Rasim Yaldız ve katılımcılar tarafından askerlerin mezarlarına çiçek bırakılmasının ardından açılış töreni son buldu.

Açılış törenine; Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri Ersoy, Kanada Gazi İşleri Bakanı Hon Lawrence Macaulay, Vali İlhami Aktaş, Kanada Newfoundland ve Labrador Eyaleti Hükümeti Başbakanı Andrew Furey, 2. Kolordu Komutanı Tümgeneral Rasim Yaldız, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mustafa Turhan Ecevit, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, İl Emniyet Müdürü Faruk Karaduman, Sahil Güvenlik Batı Marmara Grup Komutanı SG. Yb. Ercan Oran, Eceabat Kaymakamı Mustafa Çiftçiler, Çanakkale Belediye Başkanvekili . Süleyman Canpolat, İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat Yılmaz, Kanada Newfoundland ve Labrador Eyalet Meclis Başkanı Derek Bennent, Kanada Newfoundland ve Labrador Eyaleti hükümeti Turizm, Kültür, Sanat ve Spor Bakanı Steve Crocker, Kanada Newfoundland ve Labrador Eyaleti hükümeti Çevre ve İklim Değişikliği Bakanı Bernard Davis, Kanada Senatosu Başkanı George J. Furey, Kanada’nın Ankara Büyükelçisi Jamal Khokkar, Kanada ülkesinden çok sayıda resmi davetli katıldı.

Haber Merkezi


Bu haber 23/09/2022, Cuma günü yayınlandı, 410 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com