Bir Kadın ve Başarı Hikayesi

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Türkiye’de diğer şehirlere göre kadın esnaf sayısının bir hayli fazla olduğu Çanakkale’de, kadınlar çarşıda, pazarda emeği ve güler yüzü ile dikkat çekiyor. Kadınlar hayatın her alanında yer almaya ve mücadele etmeye devam ediyor. Eskişehir’den, Çanakkale’ye gelen Berrin Belek, kızı ve kendi emeği ile elde ettiği ürünleri pazarda satışa sundu. Yapılan ürünler hem internet üzerinden hem pazar alanında satışa sunuldu. Bileklik, kolye ve kadının emeği ile üretilmiş ürünler pazarda alıcılarını bekliyor.

Çanakkale’de Cuma pazarında el emeği ile üretilen ürünler dikkat çekti. Başka şehirden öğrenci olan kızı ile beraber gelen Berrin Bilek pazarda satış yaparak kendi ayaklarının üzerinde duruyor. Bu konuda kızının kendisine destek olduğunu belirtti. Üretici Berrin Belek, ”Salı günleri pazar alanında satış yapabilmemiz için Çanakkale Belediyesi bizlere destek oldu” dedi.

“Bu tezgâhta bulunan ürünlerin hepsi el emeği ile yapılmış ürünlerdir”

Berrin Bilek açıklamalarının devamında, “Pazarda el emeği ile satış yapan Berrin Bilek,” Bu tezgâhta bulunan ürünlerin hepsi el emeği ile yapılmış ürünlerdir. İşlerimiz bazen durgun gidiyor. Bu işe başlayalı ortalama 2 ay oldu. Yeni başladığımı söyleyebilirim. Belli olmuyor pazar olan hareketliliğe göre günler arasında değişim gösteriyor. Bazı haftalar güzel satışlar yaptık.

“Bir kadın olarak ben pazarda herhangi problem yaşamıyorum”

Bazen siftah yapmadan kapattığımız zamanlar da oldu. Buraya gelmeden önce Eskişehir’de yaptığım ürünleri internet üzerinden satıyordum. Yakınlarıma hediye ediyordum. Pazarda bir yer alarak satış yapabileceğim söylendi. Arkadaşların tavsiyesi üzerine burada satış yapıyorum. Bu konuda bana pazarcı arkadaşlarım, kızım, dostlarım yardımcı oldu. Bir kadın olarak ben pazarda herhangi problem yaşamıyorum. Bu anlamda işlerin güzel gittiğini söyleyebilirim” ifadelerine yer verdi.

Cihan Peker


Bu haber 23/09/2022, Cuma günü yayınlandı, 362 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com