Molla rejimi Mahsa’yı katletti

1 hafta önce Cihan Peker
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Mahsa’nın katili dinci molla rejimi, İran’da yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Kadınlar her zaman olduğu gibi sokaklara dökülerek, İran’da katledilen Mahsa’nın yanında oldular. İran sokakları günlerdir yangın yeri gibi yanıyor. Dünyanın her yerinde kadınlar acısını paylaşıyor. 

Henüz 22 yaşında olan Kürt Kadın Mahsa Amini, Ahlak Polisi olarak bilinen, polisler tarafından katledildi. Başörtüsünü düzgün takmadığı için 21. yüzyılda insan öldürülüyor. İran’ın karışması birilerinin işine yarar mı ? evet yarar.

Birilerinin işine yarar diye orada mücadele eden insanlara birileri aman ses çıkartmayın diyorlar. İnsanlar öldürülürse barış için ses çıkacak ve bu ses dünyada yankılanacak. 

Türkiye’de kadınlar öldürüyor, katlediliyor ve erkek şiddetinin kurbanı oluyorlar. Sokakta kadınların özgürce yürüyebildiği, kendi bedenlerinin özgürlüğünü sağlayabildikleri, bir toplum istiyorlar. Bunun için mücadele ediyorlar. 

Mücadele eden kadınları oturduğu yerden eleştirenler, evde oturduğu yerden memleket kurtarıyor. Kadınların mücadelesini yüceltmek yerine aşağılayanlar, memlekete yararı olduğunu zannediyor. 

Kültürel ve etnik yapı, toplum baskısı ve ailelerin çocuklarını cinsiyetçi şekilde büyütmeleri sona ermeli. Eğitimde kadınların hayatın her alanında olması gerektiği sonuna kadar vurgulanmalı.  

Çok fazla uzatmadan kadının hayatta olan değerini ünlü şair Nazım Hikmet’ten okuyalım isterim. 

Kadın 

Kimi der ki kadın
Uzun kış gecelerinde yatmak içindir.
Kimi der ki kadın
Yeşil bir harman yerinde
Dokuz zilli köçek gibi oynatmak içindir.
Kimi der ki ayalimdir,
Boynumda taşıdığım vebalimdir.
Kimi der ki hamur yoğuran.
Kimi der ki çocuk doğuran.
Ne o, ne bu, ne döşek, ne köçek, ne ayal, ne vebal.
O benim kollarım, bacaklarım, başımdır.
Yavrum, annem, karım, kız kardeşim,
Hayat arkadaşımdır. 

(Nazım Hikmet Ran) 

Cihan Peker


Bu haber 22/09/2022, Perşembe günü yayınlandı, 192 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com