Devlet Gökçeada’yı Unuttu Mu?

3 gün önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Birbirinden farklı sorunlarla sık sık gündeme gelen Gökçeada’da kullanılmayan Havalimanında yaklaşık 60 personel çalışırken, adada tek bir DSİ personeli bulunmuyor. Gökçeada’da baraj gölü, göletler, sulama boruları bulunurken, ada halkı dere ıslahı konusunda kaygılı olduğunu dile getirdi. Devletin bir kurumunun, Gökçeada’da, Türkiye’nin en batısında hiçbir personelinin ve ekipmanının bulunmamasına Gökçeada Belediye Başkanı Ünal Çetin’de tepki gösterdi. Başkan Çetin, “Mühendis, personel çekildi. Su taşkını ile karşı karşıyayız” ifadelerini kullandı.

Gökçeada Havalimanı, TBMM’de dahi gündeme getirildi. İlçedeki havalimanı aktif bir şekilde kullanılmazken, yıllardır havalimanı adada bulunuyor. Havalimanında ise edinilen bilgiye göre yaklaşık 60 personel çalışıyor. Çalışmayan havalimanında 60 personel çalışırken, baraj gölü, göletleri, su boruları olan ilçede tek bir Devlet Su İşleri personeli bulunmuyor.

Devletin kurumunun Gökçeada’da bulunmaması ise tepki çekti. Gökçeada Belediye Başkanı Ünal Çetin gazetemize açıklamalarda bulundu.

“Çınarlı deresi risk teşkil eden bir deredir”

Gökçeada Belediye Başkanı Ünal Çetin, “Devlet Su İşleri’nin Gökçeada’da bir tane elemanı yok. Araç, gereç yok. İlçe Merkezinden geçen Çınarlı deresi olmak üzere DSİ’nin tasarrufunda. Biz 2014 yılında bir felaket yaşadık. Çınarlı deresi su taşkını noktasında risk teşkil eden bir deredir. Her bahar girişlerinde, buranın ivedi bir şekilde temizlenmesi gerekiyor.

“Biz talip olduk. Olumsuz cevap geldi”

Biz DSİ’nin kontrolünde olmasına rağmen bakım yaptık. Ancak hiçbir konuda bize destek olmadıkları gibi birçok defasında ben DSİ Bölge Müdürlüğü’ne yazı yazdım. Sulama hatları ile ilgili protokol ile bütün işlemlerin Gökçeada Belediyesi’ne devredilmesini, bakım-onarım işlerine de talip olduğumuzu, aynı zamanda sulama suyu ile de alakalı arazi sahiplerinden toplayacaklarımız paralarla dere yatağı ıslahına talip olduğumuzu belirttik. Bize olumsuz cevap geldi.

“Su taşkını ile karşı karşıya kalacağız”

Olumsuz cevap gelmesinin ardından ben birçok defa yine yazdım. İlçe Merkezindeki Çınarlı deresi ve ona bağlı alanın ıslah edilmemesi durumunda, sonbaharda yoğun bir yağış yaşarsak, yine su taşkını ile karşı karşıya kalacağız.

“Mühendis, personel çekildi”

DSİ’nin tam ilçe merkezinde binası var. Yaklaşık 7-9 dönüm arazisi var. Arazi boş olarak duruyor. Buradaki mühendis, personel çekildi. Şu anda bir tane personel yok. Belediye devir konusunda da olumsuz yanıt aldık” ifadelerini kullandı.

Tunahan Ünsal


Bu haber 22/09/2022, Perşembe günü yayınlandı, 344 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com