Çanakkale’den İranlı kadınlara destek

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

İranlı kadın Mahsa Amini, ahlak polisi tarafından gözaltına alındı. Türban takmadığı için İranlı polisler tarafından katledilen, 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin ölümünü protesto etmek için saç kesme eylemi başlatıldı. İran’da başlayan protesto dünyaya yayılıyor. Protestoya Türkiye’den de destek geldi. Çanakkale Kadın Platformu’nun çağrısıyla kadınlar Çanakkale’de ses yükseltti. Saçını keserek İran’lı kadına destek oldular. Mahsa’nın direnişi kadınların da mücadelesidir! dediler.

Günlerdir İran sokakları yanıyor. Bir kadın daha ona dayatılan sınırları reddettiği için devlet şiddeti ile öldürüldü! Mahsa’nın direnişi ve mücadelesi biz kadınların da mücadelesidir! Diyen kadınlar Çanakkale’den ses yükselttiler. Kadına şiddet devam ettiği sürece mücadeleye devam edeceklerini dile getirdiler.

Gerçekleşen basın açıklamasında, Polis karakoluna götürülen Mahsa, aynı gece hastaneye kaldırıldı ve oradan da ölüm haberi geldi. Amini’nin başına aldığı darp nedeniyle beyin kanaması geçirmesi sonucu yaşamını yitirdiği kesinleşti. Yani polis tarafından katledildi Mahsa Amini” ifadeleri yer aldı.

Basın açıklamasının devamında,” Dünyanın her yerinde erkek egemen sisteme ve devlet şiddetine karşı mücadele eden kadınlar, Mahsa Amini’nin katledilmesine karşı başta İran olmak üzere sokaklara döküldü. Faşist İran rejimini ve kadınların yaşam tarzlarına müdahale eden ahlak polisi gibi kurumları protesto eden gösteriler, yürüyüşler yapılıyor. Kadınlar toplu halde başörtülerini çıkararak, ateşe vererek mücadelelerini yeni bir boyuta taşıyor. İran rejimi ise Kürt halkının yoğun yaşadığı bölgeler başta olmak üzere halkın üzerine ateş açmaya, saldırmaya devam ediyor” sözleriyle kadınlar İran rejimi eleştirdi.

 

Cihan Peker


Bu haber 22/09/2022, Perşembe günü yayınlandı, 550 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com