Bu Bedeli Kim Ödeyecek?

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale son yıllarda artan özel okul sayısı ile dikkat çekerken, eğitim-öğretim yılı bu sene de sorunlu başladı. Devlet okullarındaki soruşturmaların yanı sıra özel okullarda da ücretlerin bir hayli artması velilerin belini büktü. Okul servisleri için Şoförler Odası, aylık 1.000 TL değer belirledi. 10 aylık için ise ortalama veliler 10.000 TL servis ücreti ödüyorlar. Ancak Özel Okulların servis ücretlerini velilere 13.000,14.000 Bin TL olarak söyledikleri belirtildi. Şoförler Odası Başkanı Mehmet Ali Demir “Taşımacının üzerinden para kazanıyorlar” dedi.

Çanakkale’de yeni eğitim-öğretim yılı sorunlu başladı. Boya ve badanası yapılmayan okullar, bahçesinde yıkım faaliyeti sürerken, ders başı yapan öğrenciler, soruşturma geçiren idari kadrolar derken, özel okullardan da haberler gelmeye başladı.

Şoförler Odası Başkanı Mehmet Ali Demir, bu sene aylık servis ücretini ortalama 1.000 TL belirlediklerini, hesabın 10 aydan yapıldığını ve ailelere yıllık yaklaşık 10.000 TL masraf olduğunu belirtti. Başkan Demir, aynı zamanda özel okulların servis ücretlerini yıllık 14.000 TL’ye kadar çıkarttıklarını ifade etti.

“Bu sene akaryakıt sıkıntısını giderdiler”

Çanakkale Şoförler Odası Başkanı Mehmet Ali Demir, “Şu anda il olarak bir sıkıntı görünmüyor. Taşınma olayında zaten geçen sene akaryakıt sıkıntısı vardı. Bu sene akaryakıt sıkıntısını giderdiler. İhaleye gelecek akaryakıt zammı koyulacak dediler. Bu şehir içinde servis yapan özel okullarda da bir sıkıntı yok.

“Özel okullar bu fiyatların çok üstünde, velilerden taşıma ücreti alıyorlar”

Bizim Esnaf Odaları olarak çıkardığımız fiyatın üzerinde paralar alınıyor. Özel okullar bu fiyatların çok üstünde, velilerden taşıma ücreti alıyorlar. Biz sabah akşam aylık 1.000 lira gibi bir fiyat çıkardık. Uygulamasında arkadaşlar birbiri ile rekabet içerisine giriyorlar. Fiyatları 700-800 liraya kadar düşürenler var.

“Taşımacının üzerinden para kazanıyorlar”

Normalde 900-1.000 lira arasında olması gerekir. Bu fiyatı 180 gün ile çarparsan, özel okul 13 bin lira para alıyor. Servis şoförlerine 5 ile 6 bin lira arası bir para veriyorlar. Bununla ilgili taşımacının üzerinden para kazanıyorlar” ifadelerini kullandı.

Tunahan Ünsal


Bu haber 21/09/2022, Çarşamba günü yayınlandı, 467 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com