“Yerel yönetimlerde bu tür etkinlikler yapılabilse”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Troya Kültür Yolu Festivalleri kapsamında, Art Meydan Sanat Meydanı’nda proje gerçekleştirildi. Proje Koordinatörü, Ressam Mehmet Ali Doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde görevli akademisyenler, gençler projeye destek oldu. Vatandaşlar resim sanatına yoğun ilgi gösterdi. Çocuklar da resim çizerek sanat ile tanıştı.

Ressam Ali Doğan, “Keşke bütün Türkiye’de bütün Türkiye’de yerel yönetimlerde bu tür etkinlikler yapılabilse, yani kültüre ait, etkinlikler yapılmalı. Resim olur, heykel olur, seramik olur. Bunlar hep olanaklarla desteklenmesi gereken etkinliklerdir” sözleriyle etkinliklerin desteklenmesi gerektiğini belirtti.

Gazetemize özel açıklamalarda bulundu.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde öğretim görevlisi ressam arkadaşlarımız var”

Kültür ve Turizm Bakanlığı Troya Kültür Festivali’nin bünyesinde, Art Meydan Sanat Meydanı’nda projesindeyiz. Ben bu projeyi uygulayıcısı Ressam, Mehmet Ali Doğan. Bugüne kadar da otuz iki kişisel sergi açtım. Ulusal alamda 6 ödülüm var. Burada görev alan, Profesyonel akademide görevli, Profesör doçent birçok arkadaşımız var. Yüksek lisansını yapan genç arkadaşlarımız da var. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde öğretim görevlisi ressam arkadaşlarımız var.

Projedeki amacımız Halkla iç içe bir arada sanatı ilgi uyandırmak, sevdirmek”

Projedeki amacımız Halkla iç içe bir arada sanatı ilgi uyandırmak, sevdirmek, bilhassa çocuklara, gençlere burada bir olanak tanıma, çocuklarla resim yapmak. İki gün öncesine kadar resim yapıyorduk. Fakat veliler benim çocuğumda resim yapsın diye kavga ettiler. Böyle olunca kısa bir süre ara verdik. Biz aslında bu belki üzülecek bir durum gibi görünüyor olabilir ama aslında çok sevindirici bir durum. Çünkü çocuğunun resim yapmasını istiyor. Olanaklar dahilinde de tabii biz o imkanı tanıdık çocuklarımıza.

Resim olur, heykel olur, seramik olur. Bunlar hep olanaklarla desteklenmesi gereken etkinliklerdir”

Epeyce çocuk resim yaptı. Yarın da yapmaya devam edecek. Dolayısıyla ilgiden de memnunuz aynı zamanda. İsteriz ki bu tür organizasyonları yerel yönetimler, işte Kültür Bakanlığı sürekli yapabilirsin, yapsın. Troya Kültür Yolu Festivali’nin geniş çaplı her alanda etkinlik yapıyor olması da aslında Çanakkale için çok büyük bir değerdir. İnsanlarımızın gezip, görüp, işte gerekli konserlerde gerek tiyatral sunumlarda gerek buradaki atölye, açık atölye ortamını gezip görmelerini isteriz. Bizlerle tanışmasını, meraklı olanların varsa soruları gelip bize sormalarını buradan cevap almalarını isteriz. Keşke bütün Türkiye’de bütün Türkiye’de yerel yönetimlerde bu tür etkinlikler yapılabilse, yani kültüre ait, etkinlikler yapılmalı. Resim olur, heykel olur, seramik olur. Bunlar hep olanaklarla desteklenmesi gereken etkinliklerdir.

Cihan Peker


Bu haber 20/09/2022, Salı günü yayınlandı, 389 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com