Rekortmen yüzücü Gökçeada’ya yüzdü

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Rekortmen yüzücü Gaziler Günü dolayısıyla, Eceabat ile Gökçeada arasındaki 29 kilometrelik mesafede, ısınma turlarına sabah saatlerinde başlamıştı. Sabah saatlerinde ısınma turları başlarken, gerçekleştirmeyi amaçladığı rekor denemesi ise akşam saatlerinde hayat buldu. Yüzücü Gökçeada’ya giden bölgede olan akıntıdan ve hava şartlarından dolayı yetkililer tarafından uyarılırken, Yüzücü Alper Sunaçoğlu yaklaşık 8 saatin sonunda, Büyük Kemikli ‘den Gökçeada’ya yüzerek geçti.

Eceabat’tan Gökçeada’ya yüzen Alper Sunaçoğlu: “Yaklaşık 35 kilometrelik bir mesafeyi 8 saat gibi bir sürenin altında yüzmeyi deneyerek, rekor denemesi de yapmak istedik. Bunu da tüm şehitlerimize ve gazilerimize armağan etmek istiyoruz” ifadeleriyle gazileri ve şehitleri andı.

Rekortmen yüzücü Alper Sunaçoğlu, 19 Eylül Gaziler günü dolayısıyla Çanakkale’nin Eceabat ilçesine bağlı Büyük kemikli bölgesinden Gökçeada’ya yüzmeyi deneyecekti. Yaklaşık olarak 35 kilometrelik mesafeyi solo olarak yüzecek olan rekortmen yüzücü, yüzmeyi 8 saatte planlayarak rekor kırmayı düşündü.

Hava şartlarının uygun olmamasından dolayı devlet erkanı tarafından uyarılan, Alper Sunaçoglu, “Bugün burada Gaziler günü dolayısıyla gazilerimizi ve şehitlerimizi anmak için, Çanakkale Valiliği programında yapılan birçok etkinlikten sadece bir tanesi bizim etkinliğimiz. Çanakkale Valimiz bugün birçok etkinlikte gazilerimizi ve şehitlerimizi anıyor. Bizde burada elimizden geldiğince bir katkı sağlamak istedik. Bu sebeple bugün burada Çanakkale’den Gökçeada’ya bir yüzüş gerçekleştireceğiz. Yaklaşık 35 km’lik bir mesafeyi 8 saat gibi bir sürenin altında yüzerek bir rekor denemesi yapmak istedik. Bunu da tüm şehitlerimize ve gazilerimize armağan etmek istiyoruz. Teknik olarak zor bir gün olacak, 40 km hızla esen poyrazda yüzmeye çalışacağız. Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın uyarısı var yüzmemem konusunda çünkü 3,5 metre boyundaki dalgalarla mücadele edeceğiz ama biz bugün geri dönmek istemiyoruz. Bu anlamlı günde bu etkinliği başarıyla sonlandırmak istiyoruz” dedi.

Şehit Yakınları, Gaziler ve Korunmaya Muhtaç Çocuklar Federasyonu (ŞEGAFED) Başkanı Caner Dalkalı yüzme başlamadan önce basın açıklamasında bulundu Başkan Dalkalı açıklamasında,”Alper kardeşimizin başarısını gazilerimize ve şehadet noktasında şerbet içen şehitlerimize armağan edeceğiz. Şehitler bizler için her zaman anılacak ve yanlarında olacak büyüklerimizdir” ifadelerini kullandı.

Yüzücü Sunaçoğlu, sabah saatlerinde ısınırken, akşam saatlerinde ise Gökçeada’ya geçişini tamamladı. Yaklaşık 8 saatin sonunda, sağ salim bir şekilde Sunaçoğlu, adaya ulaştı.

Cihan Peker


Bu haber 19/09/2022, Pazartesi günü yayınlandı, 732 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com