Öğrenciler Umut Arıyor

2 hafta önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Türkiye’de ekonomik şartlar ve sosyal yaşam gençleri zorlamaya devam ediyor. Gençlerin yurt dışına gitme isteği özellikle sosyal medyada, gündemde yerini koruyor. Öğrenciler ve gençler geçim sıkıntılarını anlattılar. Öğrenciyken çalışmak durumunda kalmaları ve geleceğe dair endişeli olmalarından dolayı sıkıntı yaşadıklarını belirttiler. Özellikle şehir dışında okuyan öğrenciler barınma problemi yaşadıklarını dile getirdiler.

Öğrenci Alihan Bilce, Çanakkale öğrenci şehri mi bilmiyorum, daha yeni geldim. İlk izlenimlerime göre Çanakkale bir öğrenci şehri değil diyebilirim” sözleriyle barınma sorunu olduğunu ifade ederken, Mezun Müberra Balınak,” Belçika’ya gitme ihtimalim var. Eskiden kararsız kaldığım zamanlar oluyordu ama artık bu fırsatı değerlendirmeyi düşünüyorum. Orada isteklerim, sosyal yaşantım daha düzenli ve güzel olur” ifadeleriyle yurt dışına gitmek istediğini belirtti.

Öğrenciler ve gençler yurt dışında bazı fırsatların daha iyi olduğunu belirttiler. Okuduğu bölüme güvenen ve umutlu olduğunu belirten öğrenciler de başka sorunlardan dert yandı. Gazetemize özel açıklamalarda bulundular.

“Çok daha iyi şartlarda okumamız gerekirdi”

Öğrenci, Gizem Bozkurt,” Ben gelecek kaygısı yaşamıyorum. İngilizce sertifikası almayı düşünüyorum. Bölümüme birden fazla dil bilmeme güveniyorum. Yurt dışına gitmek istiyorum. Burada öğrenci olarak eksiklerimiz var. Çok daha iyi şartlarda okumamız gerekirdi. Ben bir süre çalışmak zorunda kaldım. Başka şehirde okumak artık çok zor.

“Kitapları bile herkes alamıyor”

Kitapları bile herkes alamıyor. Öğrenci olarak sadece okula gidip gelmekle hayat olmamalı. İnsan öğrenciyken iş hayatından önce etkinlikler yapmalı. Sosyalleşmeli ve bunlar birer ihtiyaç. Evde oturarak okula gidip gelerek hayatı bitirecek değiliz. Burada her öğrenciye yazık oluyor diyebilirim. Ben zaten çoğu öğrencinin burayı terk etmek istediğini duyuyorum. Bu şekilde ve bu şartlarda açıkçası bende kalmak istemem.  Bölümüm başka ülkeye gitmeme elverişli diyebilirim. Bu şartlarda neden kalmak isteyeyim?

“Gelecekten bir umudum var”

Alihan Bilce, Gelecekten bir umudum var. Türkiye’de yaşamayı düşünüyorum. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’ne geldim. İkinci Üniversitemi okuyorum. Memnun olurum diye umuyorum. Yeni başladım. Barınma problemi yaşıyorum. Ev veya yurt arıyorum henüz bulamadım. Şartlar uygun olmadığı için ev bulamıyorum . Her yerde evler çok pahalı.

“Bir artı bir eve 7 bin lira istediklerini gördüm”

Öğrencilerin altına giremeyeceği yüksek mevlalarda fiyatlar var. Bir artı bir eve 7 bin lira istediklerini gördüm. 4+1 eve aynı fiyatı istiyorlar. O eve dört kişi girebilirsin ve karşılanabilir. Bir artı bir eve dört kişi girebilmek imkansız diyebilirim. Çanakkale öğrenci şehri mi bilmiyorum, daha yeni geldim. İlk izlenimlerime göre Çanakkale bir öğrenci şehri değil diyebilirim. Siyaset tarafına girmek istemiyorum, online satış üzerine ilerlemeyi düşünüyorum” ifadelerine yer verdi.

“Endişeliyim, sağlık alanında atanmam gerekiyor”

Müberra Balınak,”Endişeliyim, sağlık alanında atanmam gerekiyor. Atanmam için sürekli olarak sınava çalışmak zorundayım. Şartlardan dolayı sürekli olarak çalışamıyorum. Üniversite okuduğum zamanlar dahi çalışmak durumunda kaldım. Bu şartlarda sınava odaklanamıyorum. Belçika’ya gitme ihtimalim var. Eskiden kararsız kaldığım zamanlar oluyordu ama artık bu fırsatı değerlendirmeyi düşünüyorum. Orada isteklerim, sosyal yaşantım daha düzenli ve güzel olur. Ekonomik olarak rahatlarım diye düşünüyorum” ifadelerine yer verdi.

“Şu an geleceğe dair tek umudum bir an önce yurt dışına gidebilmek”

Metin Berk Samuk “Geleceğe dair  de umutlarım var umut demekte doğru olmaz aslında hedeflerim var. Kendimi her geçen gün geliştirmeye çalışıyorum İngilizcemi geliştirdim yanına bir tane daha dil eklemek istediğim için şu an Fransızca öğreniyorum. Aynı zamanda yüzme kursu eğitmenliği yapıyorum. Şu an geleceğe dair tek umudum bir an önce yurt dışına gidebilmek çünkü malum ülke şartları her geçen gün geçim zorlaşıyor. Umarım her şey bir an önce düzeliriz benim gibi milyonlarca genç olduğunu biliyorum” dedi.

Cihan Peker 

 

 


Bu haber 18/09/2022, Pazar günü yayınlandı, 185 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com