“Çanakkalelilere burayı hatırlatmak istedik”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Fevzi Paşa Mahallesi’nde bulunan, Eski Ermeni Kilisesi, müzeye dönüştürüldü. Kilise müzeye dönüştürülürken, içeride eserler sergilendi. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz sergi açılışına katılım gösterdi. Tarihi binanın çok kıymetli olduğunu belirtti. Troya Kültür Yolu Festivali kapsamında, serginin festival süresince devam edeceğini açıkladı. Etkinliğe Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, , AK Parti Milletvekili Jülide İskenderoğlu, AK Parti İl Başkanı Naim Makas ve vatandaşlar katılım gösterdi.

Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, Biz Çanakkalelilere burayı hatırlatmak istedik. Tarihi bina olarak bizim için kıymetli. Bu mekanda hem bu sergimiz festival süresince devam edecek. Hem de Çanakkaleliler için sahne gösterisi tasarladık. Hem semah gösterisi olacak, çok tavsiye ediyorum. Diyerek vatandaşları davet etti.

Açıklamalarının devamında,” Bir müze kolay olmuyor, herkesin çabalarıyla oluşuyor. Müzeyi Kültür Bakanlığı tek başına kurmuyor. Müzeyi kuranda, yaşatanda aslında toplumun kendisidir. Bu nedenle bu binanın ayrıca bir önemi var. Müzemizin müze olarak kullanılmadığı dönemlerden fotoğraflar var. Arkeoloji Müzesi olarak daha sonra kütüphaneye çevrilen binaya sonra muhteşem Troya Müzemize taşınarak devam etmiş.

Biz Çanakkalelilere burayı hatırlatmak istedik. Tarihi bina olarak bizim için kıymetli. Bu mekanda hem bu sergimiz festival süresince devam edecek. Hem de Çanakkaleliler için sahne gösterisi tasarladık. Hem semah gösterisi olacak, çok tavsiye ediyorum. İnançların dili ismiyle bir konserimiz burada olacak. Üç semavi dinin bir araya getirildiği, konserin kaçırılmaması gerektiğini düşünüyorum. Festival sırasında bu mekanı yoğun bir şekilde kullanıyoruz. Çanakkale’nin hafızasında yeri ve anlamı olan bir mekan diyebiliriz. Festivalin şöyle kalıcı faydaları oluyor. Arkadaşlarımız bu çalışmalar için tekrar arşivlerine girdiler. Bir mutfak çalışması yaptılar. Kendi müze arşivlerinde, açılmamış sayfaları açtılar yeni belgelere ulaştılar. Burada sergilediler, kendilerini tebrik ediyorum. Avrupa’nın en iyi müzesi ödülünü alan Troya Müzesi’nin temelleri de burada atıldı” ifadeleri yer aldı.

Cihan Peker


Bu haber 18/09/2022, Pazar günü yayınlandı, 223 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com