Biga’da coşkulu kortej

2 hafta önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Biga Belediyesi tarafından kurtuluşun 100. yılı etkinlikleri kapsamında düzenlenen Bigalı Mehmet Çavuş Yağlı Pehlivan Güreşleri için kortej yürüyüşü düzenlendi.

Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan himayelerinde, Güreş Ağası Hasan Karabiber’in destekleriyle Biga’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıldönümü kutlama etkinlikleri kapsamında Bigalı Mehmet Çavuş Yağlı Pehlivan Güreşleri için coşkulu bir yürüyüş gerçekleştirildi.

Korteje, Biga Kaymakamı Erdinç Dolu, Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, Gümüşçay Belediye Başkanı Adnan Pastırmacı, Biga Belediye Başkan Yardımcısı Nazım Hikmet Keskiner, Belediye Meclis Üyeleri, AK Parti Biga İlçe Başkanı Nihat Borazan, Güreş Ağası Hasan Karabiber, muhtarlar, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, başpehlivanlar, pehlivanlar, güreş severler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Kortej, İstiklal Caddesi Diyarbakırlı Ekrem Ergün İlkokulu önünden başlayıp, Çan Caddesi ve Muammer Aksoy Caddesi’nden devam ederek Biga Belediye Meydanı’nda sona erdi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından konuşma yapan Başkan Erdoğan, “Bu akşam çok heyecanlıyız. Biga’mızın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılı dolayısıyla düzenlediğimiz ve 5 Eylül’de başlayan etkinliklerimiz coşku içinde devam ediyor. Cumartesi günü düzenleyeceğimiz Mehmet Çavuş Güreşlerinin kortej yürüyüşünü de hep birlikte yaptık. Tüm Biga buradaydı ve çok güzel bir kortej oldu. Yaşadığımız topraklar birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, 1920 yıllarında iki yıl Yunan işgalinde kalmış ve Biga’mız 30 Ağustos Zaferinden sonra 18 Eylül’de düşman işgalinden kurtulmuştur. O günden bu yana ise 100 yıl geçti. Bizler geçmişimizi unutmadan gelecek nesillerimize de tarih ve kültürümüzü aktaracağız” dedi.

Haber Merkezi


Bu haber 18/09/2022, Pazar günü yayınlandı, 147 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com