Çanakkale değerine değer katıyor

2 hafta önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

1915 Çanakkale Köprüsü’nün açılması ile birlikte İstanbul ve Türkiye sermayesi ile tanışan Çanakkale’de araziler, daireler, tarlalar astronomik fiyatlara satılmaya başlandı. Kentte sıkışıklık her geçen gün artarken, İl Özel İdaresi’ne ait 173 metrekare alan ise yapılan ihale sonucunda 52,5 Milyon TL’ye alıcı buldu. 2019’dan bu yana bir hayli değerlenen alan ikinci kez ihaleye çıkarken, bu sefer alıcısını buldu.

Dar bir alana sıkışan Çanakkale’de imar sorunu her geçen gün artarken, İl Özel İdare’nin ihaleleri ise dikkat çekti. Assos Kadırga Koyu’nda bulunan İl Özel İdaresi’ne ait otel satışa çıkmıştı. İhale geçtiğimiz gün yapıldı ve tek katılımcı olunca, ihale iptal edildi. Önümüzdeki günlerde ise ihalenin yenilenmesi bekleniyor.

Öte yandan Kayserili Ahmet Paşa Caddesi üzerinde, Golf Aile Çay Bahçesi’nin karşısında bulunan Özel İdare’ye ait bina, depreme dayanıksız olduğu gerekçesi ile yıkılmıştı. 173 metrekare alan üzerinde bulunan bina yıkıldıktan sonra alan ihaleye çıktı.

2019 yılında, aynı alan 8 Milyon TL muhammen bedel ile ihaleye çıkmış ve ihaleye bir vatandaş katılıp 8 Milyon 50 Bin TL vermişti. O ihale o zaman tek katılımcı katıldığı için iptal edilmişti.

Gelinen noktada 23 milyon TL muhammen bedel ile aynı alan bir kez daha ihaleye çıktı. Kapalı zarf usulü başlayan ihale en yüksek teklifi veren kişiler arasında açık arttırma usulü devam etti. 2019 yılındaki ihaleye katılan aynı vatandaş, bu sefer aynı alanı 52,5 Milyon TL’ye aldı.

İl Özel İdare’ye ait alan satılırken, yaklaşık 3 yılda alan 8 Milyon değerden 52 Milyon TL değere ulaştı. Çanakkale değerine değer katarken, arsalar, araziler, daireler de astronomik satış rakamlarına ulaştı.

Tunahan Ünsal


Bu haber 16/09/2022, Cuma günü yayınlandı, 763 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com