“Bu fırsatı tüm kurumların değerlendirmesi lazım”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Restorasyonu tamamlanan, gerekli hazırlıkları yapılan, 1800’lerden günümüze uzanan tarihi bina, Çanakkale Savaşları Araştırma Merkezi kapılarını açtı. “Çanakkale ile ilgili ne aranıyorsa bulunabilecek bir müze haline geldi” diyen Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, merkez ile ilgili “Çok özel koleksiyonlar ve özel belgeler olacak” ifadelerini kullandı. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un da katıldığı açılışta, Bakan Ersoy “Vakit kaybetmeden restorasyona başladık. Her türlü adımı attık” derken, AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan ise “Bu fırsatı tüm kurumların değerlendirmesi lazım” açıklamasında bulundu.

Restorasyonu tamamlanarak, 1800’lerden günümüze ulaşan, önce konak, sonrasında sıhhiye binası olarak kullanılan yapı Çanakkale Savaşları Araştırma Merkezi olarak kapılarını açtı. Gerçekleşen açılışa, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Vali İlhami Aktaş, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mustafa Turhan Ecevit, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, İl Genel Meclisi Başkanı Nejat Önder, AK Parti İl Başkanı Naim Makas, MHP İl Başkanı Ali Tuğrul Yıldırım da katıldı.

Gerçekleşen açılışta protokol üyeleri yapmış oldukları konuşmada, hem Çanakkale Savaşları Araştırma Merkezi hem de Troya Kültür Yolu Festivali ile ilgili bilgilendirmede bulundular.

“Çanakkale ile alakalı ne aranıyorsa bulunabilecek bir müze haline geldi”

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, “Bugün tarihi bir mekanı ayağa kaldırmanın bahtiyarlığını yaşıyoruz. Hepimiz çok iyi biliyoruz ki hem şehirlerin hem de binaların ruhları vardır. Çanakkale gibi ruhu olan bir şehirde, ruhu olan bir binayı halkın kullanımına açmaktan memnuniyet duyuyoruz. Tarihi Alan Başkanlığımızca yapılan restorasyon sonrasında, binamız, Çanakkale ile alakalı ne aranıyorsa bulunabilecek bir müze haline geldi. Burada çok özel kitaplar, çok özel koleksiyonlar ve özel belgeler olacak. Müze, kütüphane ve araştırma merkezi oluşturduk.

Burada çok özel haritalar, çok özel koleksiyonlar var. Bütün kitapları dijital ortama aktardıktan sonra burası araştırmacıların keyifle gelebilecekleri bir ortam oluşturuldu. Merkezimiz, çok özel arşivlerin sergilendiği bir alan haline geldi” açıklamasında bulundu.

“Bölgemizin bir kültür kenti olabilmesi için yoğun mesai harcıyoruz”

AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, “Çanakkale’miz çok özel. Çanakkale’miz Anadolu’muzun birçok ilinden kendine has değerleri ile ayrılan bambaşka bir kent. Çanakkale’mizin her türlü alanda iddiası var. Bu bizim için çok büyük bir sorumluluk. Ancak, özellikle köprü sonrası, altyapıların büyük oranda çözülmesi sonrası, bölgemizin bir kültür kenti olabilmesi için yoğun mesai harcıyoruz.

Bugün kültür kenti olmanın en kıymetli adımını atıyoruz. İstiyorum ki tüm yerel dinamikler, STK’lar, partiler, belediyeler bu konuya omuz versinler. Troya Müzesi için ulaşımda sıkıntı yaşayanlar olabilir. Belediyelerimiz araç kaldırsınlar. Partilerimiz götürsünler. Bakanlığımız işini fazlasıyla yaptı. Bundan sonra emanet Çanakkale’de. Mesele, Çanakkale’mizin emanetine omuz vermek istiyoruz. Kültür kenti olacaksak, bu fırsatı tüm kurumların değerlendirmesi lazım” dedi.

“Her türlü adımı attık”

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Çanakkale Savaşları Araştırma Merkezi’nin açılışında, sizlerle birlikte bir arada olmaktan mutluluk duyuyorum. Çanakkale kara ve deniz savaşlarının en ince ayrıntısına kadar incelenmesi, araştırılması ve gelecek kuşaklara aktarılması için bir merkez kurulması gerektiğine karar verdik. Hemen harekete geçtik. Yaptığımız istişareler neticesinde, Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı’mız 1800’lü yıllarda yapılan önce konak, sonrasında ise sıhhiye binası olarak kullanılan binanın, bu şekilde değerlendirebileceği görüşünü bize bildirdi. Vakit kaybetmeden restorasyon başladık. Binanın restorasyonunun tamamlanmasının ardından, belge ve dökümanlar temin edilerek, merkeze nakledildi. Her türlü adımı attık” ifadelerini kullandı.

Tunahan Ünsal


Bu haber 16/09/2022, Cuma günü yayınlandı, 1074 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com