Zeytin Karasuyu Ekonomiye Kazandırılacak

1 hafta önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Fen Fakültesi Temel ve Endüstriyel Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof .Dr. Nurcihan Hacıoğlu Doğru tarafından hazırlanan “Zeytin Karasu Atığının Metabarkodlama İle Mikrobiyal Çeşitliliğinin Belirlenmesi” isimli proje başarılı bulunarak desteklenmeye hak kazandı.

Proje hakkında bilgi veren Prof. Dr. Nurcihan Hacıoğlu Doğru; “İlimizin öncelikli tarım ürünleri arasında yer alan zeytinyağı, üretimin her aşamasında bizlere farklı bir katma değer sunuyor. Bu düşünce ile projede zeytinyağı karasuyunda bulunan mikrobiyal çeşitliliğin araştırılması, gerek ülkemizin mikrobiyal biyoçeşitlilik envanterinin zenginleşmesi ve gerekse elde edilecek mikroorganizmaların sahip oldukları metabolik çeşitlilik nedeni ile birçok alanda kullanım potansiyellerinin olması açısından önemlidir. Özellikle ekstrem ortamların mikrobiyal çeşitliliğini belirlemek, olası endüstriyel potansiyelleri açısından da avantaj sunacaktır.

Zeytin karasuyu değerlendirilmeden sanayi atığı şeklinde direkt olarak doğaya bırakılmaktadır”

Zeytin Karasu, zeytinyağı işlemi sırasında oluşan; tamamı organik, koyu kahverengi ve mineral maddeler bakımından zengin, asidik nitelikte, sıvı atıktır. Zeytinyağı üretim proseslerinin son ürünlerinden biri olan zeytin karasuyu değerlendirilmeden sanayi atığı şeklinde direkt olarak doğaya bırakılmaktadır.

Zeytinin olgunlaştırılması sırasında süreçlerinde bu suyun içerisindeki mikroorganizma çeşitliliği ve yükü artmaktadır. Zeytin karasuyunun mikrobiyal biyoçeşitliliğinin belirlenmesi, bu sıvının atılmak yerine biyoteknolojik ve tıbbi pek çok farklı alanda yeniden kullanılabilmesinin önünü açabilecektir.

Atık maddenin endüstriyel olarak yeniden kullanılacağı alanlar değerlendirilecektir”

Projemiz kapsamında, Çanakkale ilinde farklı işletmelerden elde edilecek zeytin karasuyu içerisinde bulunan mikrobiyal biyoçeşitlilik, metabarkodlama yöntemi kullanılarak ilk defa belirlenecek ve elde edilen sonuçlara göre bu atık maddenin endüstriyel olarak yeniden kullanılacağı alanlar değerlendirilecektir.

Ayrıca proje kapsamında zeytin karasuyunun bazı fiziko-kimyasal özellikleri ve HPLC analizleri ile içerdiği fenolik bileşiklerin kalitatif ve kantitatif analizleri yapılarak mikrobiyal çeşitliliğin fizikokimyasal ve fenolik bileşiklerle ilişkisi irdelenecektir. Böylelikle çevre kirliliği açısından önemli bir risk olma potansiyeline sahip zeytin karasuyunun, elde edilen veriler ışığında katma değerli bir ürüne dönüşüm aşaması için Çanakkale ilinde ilk temel çalışma gerçekleştirilmiş olacaktır.” İfadelerini kullandı.

Tunahan Ünsal


Bu haber 15/09/2022, Perşembe günü yayınlandı, 467 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com