“Vicdan dışı zamlar ortada”

1 hafta önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Tüm Emekliler Sendikası tarafından 81 ilde eş zamanlı olarak yazılı basın açıklaması yapıldı. Yapılan açıklamada ise TÜİK rakamlarının gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

Yapılan yazılı açıklamada, “TÜİK Ağustos ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. TÜİK iktidarın kalkınıyoruz, düzeliyoruz, uçuyoruz söylemlerine uygun olarak hayali rakamlar açıklamaya devam ediyor. TÜİK’e göre, Ağustos’ta enflasyon, aylık bazda %1.46, yıllık bazda ise %80.21 olmuş. Hangi marketin veya pazarın rakamlarına göre, bu sonuca ulaştıklarını bilmiyoruz. Ancak, bu rakamların, bizim alışveriş yaptığımız çarşılarla, marketlerle, pazarlarla bir ilişkisinin olmadığı ortada. Çünkü çarşı-pazar fiyatları, dövizin yükselişi, fiyatların kontrolden çıkmışlığı, temel gıdalara, petrol ürünlerine, doğalgaz ve elektriğe yapılan akıl ve vicdan dışı zamlar ortada.

Ama yandaş TÜİK yetkilileri hiç sıkılmadan biz milyonlarca emekliyle ve milyonlarca çalışanla alay edercesine, gerçek enflasyon rakamları yerine saray iktidarının istediği hayali rakamları açıklıyor. AKP İktidarı da bu rakamlar, doğruymuş gibi enflasyonu kontrol altına aldık, gelecek aylarda daha da düşecek, yılbaşından sonra hepten düzelecek yalanlarını söylemeye devam ediyorlar.

AKP iktidarı 20 yılda ekonomiyi iflas ettirdi. Talan ve rant düzeni kurarak, kendilerinin ve yandaşlarının, servetlerine servet kattılar. Üretim ve istihdama dönük yatırım olmadığı gibi, eldekileri de sattılar. Yetmedi, 600 milyar dolara yaklaşan borç stoku oluştu. Ülkenin ve halkımızın geleceği ipotek altına alındı. Görgüsüzce ve doymak bilmez lüks harcamalarla, ülkenin bütün kaynaklarını tükettiler.

Memleketimizin ve toplumumuzun gerçekleri, iktidarın söylediklerinden çok farklı. Enflasyon ve hayat pahalılığı kontrolden çıkmış durumda. Enflasyonu Araştırma Grubu ENAG’a göre, Ağustos enflasyonu %5.86, yıllık bazda ise,%181,37. Yani, resmi rakamlar gerçeği yansıtmıyor. İktidar, izlediği ekonomik politika ile, zengini daha zengin, fakiri daha fakir yaptı.

Milyonlarca kamu çalışanı ve işçiler yoksulluk içindeler. Esnaf, çiftçi-köylü borç ve icra batağında.

Resmi rakamlara göre 7,3 milyon kişi Genel Sağlık Sigortasını bile ödeyemiyor. 20 milyon insan yardımsız yaşamaz durumda. İlgili bakanlar vatandaşın fakirleşmesinden utanacağına, şu kadar aileye yardım yapıyoruz diye övünüyor. Kendi vatandaşını, kölesi ve rehinesi gören, dilediğini yapacağını sanan bir iktidarla karşı karşıyayız” ifadeleri yer aldı.

Tunahan Ünsal


Bu haber 15/09/2022, Perşembe günü yayınlandı, 210 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com