Eylül Ayında Gökyüzü Mesajları-2

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Mevsimler değişirken, birkaç göz alıcı gezegen ve yıldız hizalanması ile göklerdeki boğa gözüyle saklambaç oynayan Ay’a bakın. Gece, gökyüzü Güneş’ten en uzakta bulunan gezegenin bu yıl en iyi halini sergilerken, sabahın erken saatleri dingin kozmik bir piramidin ruhani görüntülerini sunacak.
O zaman dürbünlerinizin tozunu alın ve Eylül takviminde günleri işaretleyin! İşte Eylül’ün mesaj dolu günlerinden birkaçını sizler için paylaşıyorum;

Venüs ve Regulus – 20 Eylül
Gün doğmadan bir saat kadar erken kalkıp gökyüzünün doğusuna bakanlar parlak gezegen Venüs’ü Regulus yıldızına çok yakın bir şekilde dururken yakalayabilirler. Bu iki yol gösterici yıldız birbirlerinden bir dolunay genişliğinden daha yakın gibi görünecekler.
Eylül Ekinoksu – 22 Eylül
Bugün 20.20 evrensel saatte, kuzey yarı kürede sonbahar başlarken güney yarı kürede ilkbahar başlıyor. Bu Eylül ekinoksu en önemli dört mevsimsel döngüden biri. Mevsimler, Dünya’nın Güneş’in etrafında eğik bir açıyla dönmesiyle gerçekleşir. Ama ekinoks sırasında bu eğiklik ortadan kalkar ve güneş ışığı iki küreye de eşit dağılır. Gündüz ve gece de ortalama aynı uzunlukta olur – “ekinoks” kelimesi Latince “eşit gece” anlamına gelir.
Jüpiter ve Ay – 22 Eylül
Ekinoks günü, gezegenlerin kralı gece gökyüzümüzden yok olmadan ona son kez bir bakış atmak istiyorsanız acele edin. Jüpiter kavuşuma gidiyor, yani bizim bakış açımızdan Güneş’in arkasında olacak. Ama ayın 22’sinde, hızlı gökyüzü izleyicileri büyüyen Ay’ı, Jüpiter Güneş’i izleyerek akşam batmadan önce onun yanından kayarken izleyebilecekler.
Satürn ve Ay—26 Eylül
Karanlık indikten sonra, güney yönündeki gökyüzüne dönün ve parlak sarı tonlu Satürn ile takılan neredeyse çeyrek olmuş Ay’ı bulun. Çemberli gezegen Ay’dan ortalama üç derece veya altı ay çemberi genişliğinde uzakta olacak.

 


Bu haber 15/09/2022, Perşembe günü yayınlandı, 136 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com