Eylül Ayında Gökyüzü Mesajları

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Mevsimler değişirken, birkaç göz alıcı gezegen ve yıldız hizalanması ile göklerdeki boğa gözüyle saklambaç oynayan Ay’a bakın. Gece, gökyüzü Güneş’ten en uzakta bulunan gezegenin bu yıl en iyi halini sergilerken, sabahın erken saatleri dingin kozmik bir piramidin ruhani görüntülerini sunacak. O zaman dürbünlerinizin tozunu alın ve Eylül takviminde günleri işaretleyin! İşte Eylül’ün mesaj dolu günlerinden birkaçını sizler için paylaşıyorum;

Mars ve Merkür – 16 Eylül

Bu sabah gezegen arkadaşı Mars ile eşleşen Merkür’e bakın. Bu iki dünya, yerel gün doğumunuzdan ortalama 45 dakika önce alçak doğu gökyüzünde, silik turuncu tonlu yıldızlar gibi görünecekler. İki gezegen birbirlerinden dolunay çemberinin yarısı bir mesafe kadar ayrı olacaklar. Elbette bu yakınlık bir yanılsama: Güneş’e en yakın gezegen olan Merkür, Dünya’dan ortalama 77 milyon kilometre uzaklıktayken, Mars ise yaklaşık 55 milyon kilometre uzaklıkta.

Venüs ve Ay – 17 Eylül

Doğudan söken şafak, mükemmel Venüs’ün az üzerinde asılı duran ince yeni Ay ile başlayan nefes kesici kozmik cevher dizilimini gururla sunacak. Verev bir çizgide devam edildiğinde, izleyiciler Regulus’un ardından Merkür ve Mars’ı görecekler. Dürbün kullanımı bu yıldız diziliminin tüm üyelerini görmenize ve doğan Güneş’in ışıltısını kesmeye yardımcı olabilir.

Zodyak Işıkları – 18 Eylül

Bugün başlayıp gelecek iki hafta boyunca devam edecek sürede, neredeyse Ay’sız gökyüzü sayesinde, kuzey yarı küredeki gözlemciler gün doğumundan önceki saatlerde zodyak ışıkları denen ruhani bir görüntüyü deneyimleme şansına erişecek. Bu olay, güneş sistemi düzleminde gezegenler arasına saçılmış sayısız toz parçacığından yansıyan güneş ışığı sayesinde gerçekleşiyor. Şehir ışıklarından uzak, karanlık kırsal kesimde doğuda ufuktan doğacak, Samanyolundan daha sönük piramit şeklinde bir parıltıyı görmeye çalışın.


Bu haber 14/09/2022, Çarşamba günü yayınlandı, 152 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com