Zamanında mücadele etmeyenler bugünlerde eleştiriyor

2 hafta önce Cihan Peker
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Sürekli olarak dışarıya bağımlı olma ve ağır girdi maliyetleri tartışılıyor. Çiftçiler destek alamadığı için ucuz üretim yapamadığından vatandaş ise sürekli düşen alım gücünden dert yanıyor. Aslında çiftçinin ucuz girdi maliyeti ile üretim yapması çözüm yolu gibi gözüküyor.

Vatandaşlar ve üretici bunun farkında olduğuna göre yöneticilerde farkındadır. Çiftçilerin kendi bölgelerinden uzaklaşması, meraların boş kalması ve üretim alanlarının boş kalması, pazara yansıyor. İktidara gelenler çiftçilere ne kadar destek olacak? Bu anlamda projeleri neler? Bunları pek bilen yok.

Ülkede hukuk sorunu olduğu ve hukukun üstünlüğü ile her şeyin çözüleceğine dair planlamalar yapılıyor. Hukuk probleminin olduğunu herkes biliyor ama ekonomi sorununun nasıl çözüleceğine dair ciddi projelerden bahseden yok.

Pazarda bulunan üreticiler ve vatandaşlar hala çözüm bekliyor. Ciddi çözüm projelerinin artık tartışılması gerekiyor. Sorunların herkes farkında ve artık eleştirilerin dışında çözümlerin sunulması gerekiyor.

Dört tarafı denizlerle çevrili ve üretime elverişli olan bir ülkede, tarıma dair bu kadar sorunlar yaşamamız zaten ayrı bir tartışma konusu. Başka bir sorunda herkesin bu konuda eleştiri yapıp, sahaya inmemesi ve çözüme yanaşmaması diyebiliriz.

Zamanında bir şeylere boyun eğenler, bugünlerde ülke gündemine dair eleştirilerde bulunuyor.

Zamanında gerekli mücadeleyi göstermeyenler, bugünlerde gençleri eleştiriyor.

Bugün kırk yaşın üstünde olan ve gerçekten zamanında bir şeylere ses çıkarmamış olanların, bir nebze olsun mücadele edenleri, eleştirmesini ilginç buluyorum.

Bu konuyla çiftçilerin ne alakası var? Diye düşünmek gerekmez.

Zamanında diye bahsedilen o nesil, Cumhuriyetin çiftçiye verdiği değere ve üretime sahip çıkabilseydi, o kazanımları bugünlere taşıyabilseydi, muhtemelen bu konuları tartışmıyorduk.

Cihan Peker


Bu haber 13/09/2022, Salı günü yayınlandı, 274 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com