Gözler İhalede

3 hafta önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

İl Özel İdare’ye ait, kamunun mülkü konumunda bulunan, Assos Kadırga Koyu’nda yer alan otel satışa çıktı. Devlet arazisi için satışa çıkılırken, 4,5 dönüm arazi üzerindeki otel için 39 Milyon 500 Bin TL muhammen bedel belirlendi. Tarla olarak ihaleye çıkan otel için ihale 15 Eylül’de gerçekleşecek. İl Genel Meclisi’nin AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Korkmaz, CHP Grup Başkanvekili Güneş Pehlivan ve CHP İl Genel Meclisi Üyesi Nizamettin Akça, gazetemize açıklamalarda bulundular. AK Parti grubu satıştan yana tavır ortaya koyarken, CHP grubu ise satışa karşı oy kullandık dedi.

Assos Kadırga bölgesinde, sahil üzerinde, denize sıfır konumda bulunan İl Özel İdare’nin mülkü olan otel satışa çıktı. 4,5 dönüm arazi üzerinde bulunan otelin satışı ise Çanakkale’de gündemi hareketlendirdi. Otelin muhammen bedeli 39 Milyon 500 Bin TL olarak belirlendi. Tarla vasfıyla ihaleye çıkan otel için belirlenen bedel ve kamunun kaynağının satılması tepkilere neden oldu.

AK Parti grubu satıştan elde edilecek gelirle, köylerin altyapı ve üstyapı sorunları giderilecek derken, CHP grubu ise taşınmazın Özel İdare mülkiyetinde bulunması, satıştan elde edilecek gelirden daha önemlidir dedi. CHP’li İl Genel Meclisi Üyesi Nizamettin Akça ise otelin kaçak olduğunu iddia etti.

“En yüksek teklifi veren üç katılımcı arasında, ondan sonra açık teklife dönecek”

İl Genel Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Korkmaz, “Kapalı teklif usulü ile ilgili bir şey söylemek gerekir. İhale şu şekilde olacak öncelikle konuya netlik kazandıralım. İlk etapta kapalı zarf usulü olacak ihale ama en yüksek teklifi veren üç katılımcı arasında, ondan sonra açık teklife dönecek. Bunu özellikle belirtelim. Usül böyledir.

“Derdimiz buradaki mülklerin satışından elde edilecek gelirle, köylerimizin altyapı ve üstyapı sorunlarını gidermektir”

Bizim derdimiz buradaki mülklerin satışından elde edilecek gelirle, köylerimizin altyapı ve üstyapı sorunlarını gidermektir. Biran önce çözüm bulmaktır. İhalenin sonucuna da bakmak lazımdır. İlla verilecek diye bir şey yok. Kafadaki fiyat oluşmadıysa, verilemeyedebilir” ifadelerini kullandı.

“Taşınmazın İl Özel İdaresi mülkiyetinde bulunması, satıştan elde edilebilecek tek seferlik gelirden daha önemlidir”

İl Genel Meclisi CHP Grup Başkanvekili Güneş Pehlivan, “İl Genel Meclisinin 10 Haziran 2022 tarihli 107 No’lu kararı ile, Çanakkale İl Özel İdaresi’nin mülkiyetinde bulunan iki adet taşınmaza ilişkin satış kararı alınmıştır. Meclis kararı Çanakkale Merkez Cevatpaşa Mahallesinde kayıtlı 230 m2’lik arsa vasfındaki taşınmazın İl Özel İdaresinin 6/8’lik hissesine düşen 173m2’lik kısmına denk gelen hissesinin satışı ve Ayvacık İlçesi Behramkale Köyü Kadırga Koyu olarak bilinen denize sıfır mevkide, 4501,39 m2 yüzölçümlü, halihazırda 5 blok, 36 oda, açık havuz ve restorandan oluşan otel vasfındaki taşınmazın satışına ilişkindir. Satışına karar verilen otelin bulunduğu mevki, yöremizde turizm potansiyeli ve cazibesiyle bilinen, bölgedeki arz yokluğu nedeniyle de otelin satışında oluşabilecek değer potansiyelinin sınırları çok geniş olan bir mevkidir. Söz konusu tesisin barındırdığı ekonomik potansiyel ve İl Özel İdaresine kattığı ve katabileceği ekonomik değer nedeniyle bu taşınmazın İl Özel İdaresi mülkiyetinde bulunması, satıştan elde edilebilecek tek seferlik gelirden daha önemlidir.

“Karşı oy kullanmış bulunmaktayız”

Satış talebinin reddedilmesi hususunda mecliste bulunan tüm siyasi gruplardan destek talep etmiş ve Cumhuriyet Halk Partisi grubu olarak satış kararına karşı oy kullanmış bulunmaktayız.

“Muhammen bedelin gerçek bedeli yansıtmaması ihalenin iptal sebebidir”

İl Özel İdaresinin 230 m2’lik arsanın 173m2’lik kısmına tekabül eden 6/8 hissesinin satışına ilişkin muhammen bedel 23.950.000 TL olarak belirlenmiş iken, İdarenin tam mülkiyetinde olan ve Kadırga Koyu mevkinde denize sıfır olarak bulunan, 4501,39m2 yüzölçümlü otel ve donatılarının satışına ilişkin 39.500.000 TL değer belirlenmiştir. Taşınmaz satış ihalelerinde muhammen bedelin gerçek bedeli yansıtmaması ihalenin iptal sebebidir” ifadeleri yer aldı.

“AK Parti kanadından duyduğumuz 85 Milyon gelir elde edileceği idi”

CHP Ayvacık İl Genel Meclisi Üyesi Nizamettin Akça, “Biz CHP grubu olarak satılmasın diye ret oyu verdik. O zamanda yaptığımız ikili muhabbetlerde, köylerin altyapı eksikliği giderilecek dendi. Otelden elde edilecek gelir ile ilgili AK Parti kanadından duyduğumuz 85 Milyon gelir elde edileceği idi. Ancak muhammen bede 39 Milyon 500 Bin TL.

“Otel kaçak durumundadır”

Kadırga’da otellerin oda fiyatları bellidir. Yüzde 40-50 doluluk oranı ile otel 3 yılda kendisini ödüyor. Denize 4 kilometre uzaklıkta, iki buçuk dönüm arazi, 23 Milyon TL’ye satışa çıkarken, denize 40 metre uzaklıktaki, yaklaşık 5 dönümlük, içerisinde otel olan arazi kaça satılır? Muhammen bedel neye göre hesaplandı? Tarla vasfı olarak satışa çıktığında, içerisinde otel var. Otel kaçak durumundadır. O zaman buradaki yıkılan binalar neden yıkıldı. Vatandaşların binaları neden yerle bir oldu” açıklamasında bulundu.

Tunahan Ünsal


Bu haber 13/09/2022, Salı günü yayınlandı, 455 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com