ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat’tan: Çanakkale’ye Yurt Müjdesi

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat, geçtiğimiz gün ÇOMÜ Dardanos Yerleşkesi’nde basın mensupları ile bir araya geldi. Konaklama ve öğrencilerin barınma sorunu üzerine açıklamada bulunan Rektör Prof. Dr. Murat “Sizi temin ederim, arkadaşlar barınma sorunumuz bu sene olmayacak gibi görünüyor. Bütün misafirhaneler öncelikle öğrencilere tahsis edilecek” dedi. Çanakkale için bir yurt müjdesi verilirken, 1.000 kişilik bir yurt projesinin şu anda ruhsat aşamasında olduğu belirtildi.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat, basın mensupları ile bir araya geldi. Öncelikli olarak barınma ve ulaşım sorunu ile ilgili soruları yanıtlayan Rektör Sedat Murat, barınma sorunu ile ilgili net konuştu ve bu sene sorun yaşanmayacağını belirtti. 1.000 kişilik bir yurdun müjdesini de kamuoyuna duyuran Rektör Sedat Murat, aynı zamanda “Ekonomik sorunu olan bir öğrenci eğer intihar ederse, bende rektör olarak sorumluyum” ifadesini kullandı.

“Çanakkale’ye büyük ideallerle geldim”

ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat, “2019 yılında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’ne atandım. Gerek kamu sektöründe, gerekse üniversite hayatında tecrübe edindikten sonra burada görevlendirildim. Eşim Bigalıdır. Çanakkale’ye yabancı değilim. Çanakkale’ye büyük ideallerle geldim.

“Bu kitlenin işbirliğine ihtiyacı var”

50 bin civarında öğrencimiz var. 2 binin üzerinde öğretim görevlimiz var. 2.300 civarında işçilerimizde dahil olmak üzere personelimiz var. 5 bin civarında çalışan, 50 bin civarında öğrencimiz var. Yakında bu 60 bine doğru gidecek. Devasa bir kitle var. Bu kitlenin işbirliğine ihtiyacı var. Birlik, beraberlik bizim için çok önemlidir.

“ÇOMÜ bir marka olsun”

Ben diyorum ki bir marka yaratalım. Genel memnuniyet bakımından üst sıralardayız. Bunlar tesadüfen olmuyor. Bir ÇOMÜ markası oluşturalım. ÇOMÜ bir marka olsun. Bu hepimizin gururu olacaktır. Bu marka herkesin desteği ile olacaktır.

Öğrencilerin barınma konusu bizim için çok önemlidir. 2-3 gün önce Valilikte bir koordinasyon toplantısı oldu. Şu anda sizi temin ederim, arkadaşlar barınma sorunumuz bu sene olmayacak gibi görünüyor. Bazı ilçelerimizde sıkıntılar var ama şehir merkezinde olmayacak. Bütün misafirhaneler öncelikle öğrencilere tahsis edilecek.

“1.000 kişilik bir yurt planımız var”

Sağ olsun Bakanlığımız buraya önem veriyor. Bazı adımlar atılacak. Bir yurt planımız var. Şu anda belediyede ruhsat başvurusundadır. 1.000 kişilik bir yurt planımız var. Kısa vadede çözüme kavuşacaktır. Belediye ile üniversitenin diyaloğu iyidir. Benim gönlüm ister ki belediyeler bu yurt sorunu konusunda adım atsınlar.

“Ekonomik sorunu olan bir öğrenci eğer intihar ederse, bende Rektör olarak sorumluyum”

5-6.000 Bin TL küçük dairelerin kira ücretleri var. Madem öğrenci dostuyuz diyoruz, öğrencilere biraz daha, daha iyi yaklaşık gösterilemez mi? Biraz kapitalist sistem ile hareket ediliyor. Böyle olmaması gerekiyor. Ekonomik sorunu olan bir öğrenci eğer intihar ederse, bende rektör olarak sorumluyum.

Bütün kurumların harekete geçmesi lazımdır. Özel yurtların fiyatları da yüksek” açıklamasında bulundu.

Tunahan Ünsal


Bu haber 12/09/2022, Pazartesi günü yayınlandı, 640 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com