O eski halinden eser yok şimdi

3 hafta önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale’nin kültürel ve turistik bölgeleri arasında yer alan, her sene yerli ve yabancı birçok misafirini ağırlayan Assos antik liman, eski görüntüsünden çok uzakta. Bitki örtüsü tıraşlanırken, taşların düşmesinin önüne geçilmesi için adeta bir bölge sıvayla kaplanmış görünümüne büründü.

500 gün kapatıldıktan sonra, bölgede yürütülen çalışmalar sona erdi ve bu yaz sezonunda, Assos antik liman ziyaretçilerini ağırladı. Kültür ve turizm bölgesi olan hem antik kenti hem de antik limanı bünyesinde bulunduran bölge her sene yerli, yabancı bir turisti ağırlıyor. Bölgedeki otellerde konaklama yapılırken, restoranlar ise özellikle deniz mahsulleri ile ön plana çıkıyorlar.

Bölgede yürütülen kaya ıslahı projesinin sona ermesinden sonra, alanın görüntüsü şaşkınlık yaratmaya devam ediyor. Bitki örtüsü tamamen kazınarak yürütülen çalışmalardan sonra, antik liman adeta sıva ile kaplanmış gibi görülürken, bilhassa yabancı turistler çektikleri fotoğraflar ile alanı arşivliyorlar. 7’den 77’ye ortaya çıkan görüntüye tepki gösterilirken, o eski halinden eser yok şimdi ifadeleri kullanılıyor.

Tunahan Ünsal


Bu haber 11/09/2022, Pazar günü yayınlandı, 734 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com