Heyecan ile Korku aynı anda

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Öğrencilerin okul masrafları her geçen gün artmaya devam ediyor. Esnaf velilerin alışveriş yapmakta zorlandığını belirtti. Tekstil sektörüne gelen zam, giyim sektörüne olumsuz yönde yansıyor. Bir öğrencinin okul için alması gereken kıyafetler, 1200 lirayı buldu. Esnaflar, İlkokullarda eşofmanlar 400 lira, ortaokullarda 500 liradan satışa sunulduğunu belirtti. Kırtasiye ürünlerine %200’e yakın zam geldi. Bir okul çantasının ortalama 300 liradan satıldığını belirttiler.

Geçtiğimiz seneden bu seneye okul kıyafetlerine %90 zam geldi. Kırtasiye ürünleri ve okul çantaları zamdan nasibini aldı. Enflasyonist ortam öğrencilerin okul alışverişini olumsuz yönde etkilerken, veliler çocuklarına okul alışverişi yapmanın yollarını arıyor. Esnaf kar oranlarını azalttıklarını ve yükselen fiyatlara rağmen daha az kazandıklarını belirtti. Vatandaşlar yükselen fiyatlardan dert yandı.

Esnaf Hilmi Erkal, “Bir öğrencinin 600-700 lira arasında giyinebilir. Eşofmanları ilkokul öğrencileri 400, ortaokul öğrencileri 500 liraya alıyor. Bir öğrencinin giyim maliyeti 1200 lirayı buluyor. Geçen sene 600 lira tutuyordu diyerek gelen zamlardan dert yandı. Kar oranlarını düşürdüklerini belirtti. Esnaf Burak Gün, “Enflasyon oranının artmasından dolayı ister istemez sadece çanta değil bütün kırtasiye malzemelerinde fiyatlar yüksek. Her sektörde olduğu gibi çantadan kaleme deftere kadar geçen yılın Eylül ayına baktığımız da %200 fark gösteriyor” ifadelerini kullandı.

“Tüm kıyafetlere %90’a yakın zam geldi”

Hilmi Erkal, “Çanakkale il ilçe ve köylerin tüm okullarını kıyafetleri mevcuttur. En kötü durum bu geçtiğimiz seneden bu yıla tüm kıyafetlere %90’a yakın zam geldi. Müşteriler ve bizler bu durumdan rahatsızlık duyuyoruz. Bizim yapabileceğimiz bir şey yok. Kar oranlarımızı müşterileri memnun etmek için düşürdük. Muhakkak müşteri her konuda fiyat artışından dolayı muzdarip.

“Bir öğrencinin giyim maliyeti 1200 lirayı buluyor”

Tekstil bu ürünlere gelen zamların başlıca sebeplerinden biridir. İnanın geçen seneden bu seneye %150’lik artış görüldü. Biz bu zammı %70’lerde tutarak müşteriyi memnun etmeye çalışıyoruz. Bir öğrencinin 600-700 lira arasında giyinebilir. Eşofmanlar ilkokul öğrencilerine 400 lira, ortaokul öğrencilerine 500 liradan satışa sunuluyor. Bir öğrencinin giyim maliyeti 1200 lirayı buluyor. Geçen sene 600 lira tutuyordu.

“Vatandaşın alım gücü bitmiş durumdadır”

Buraya gelip kıyafet alamayan öğrencilere, elimizden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışıyoruz. Ufak tefek hediyeler ve o kıyafetlerin fiyatını düşürmeye yoluna gidiyoruz. Zor durumda olan öğrencilere yardımcı olmaya çalışıyoruz. Vatandaşın alım gücü bitmiş durumdadır. Türkiye’de olan fiyat artışlarından bütün müşteriler, rahatsız ve zor durumdalar Çocuklarını okula göndermek için onlarda bizlerde fedakarlık yaparak çocukları giyindirmeye çalışıyoruz. Eskiden %40 kar oranımız vardı. Kar oranlarımızı %25’e çektik ama haliyle daha az kar ediyoruz. Satışlarımız yükseldi ama kar oranlarımız düştü” ifadelerine yer verdi.

“Çantadan kaleme deftere kadar geçen yılın eylül ayına baktığımız da % 200 fark gösteriyor”

Esnaf Burak Gün, “Geçen seneye göre fiyatlar yükseldi. Enflasyonun oranının artmasından dolayı ister istemez sadece çanta değil bütün kırtasiye malzemelerinde fiyatlar yüksek. Her sektörde olduğu gibi çantadan kaleme deftere kadar geçen yılın eylül ayına baktığımız da % 200 fark gösteriyor.

“Bunun içine sırt çantası girdiği zaman 800 TL’yi buluyor”

Anasınıfı grubunda değişiklik gösterebiliyor, listeleri uzun oluyor 50-60 kalemlik ürün ihtiyacı olabiliyor. Ama bir öğrencinin şu anda bizden yaptığı ortalama alışveriş defteri kalemi silgisi kalem kutusu beslenme çantası minimum 500 TL’den başlıyor. Bunun içine sırt çantası girdiği zaman 800 TL’yi buluyor” ifadelerinde bulundu.

Tunahan Ünsal- Cihan Peker


Bu haber 11/09/2022, Pazar günü yayınlandı, 256 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com