“Eğitim ayrıcalık değil insan hakkıdır”

3 hafta önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

CHP İl Gençlik Kolları tarafından, yurtlardaki yatak sayılarının yetersiz oluşu, ev kiralarının fahiş fiyatları ulaşması ile ilgili basın açıklamasında bulunuldu. İl Gençlik Kolları tarafından yapılan açıklamada, “Yurt sorunu memleketin en büyük sorunlarındandır. Eğitim bir ayrıcalık değil, temel bir insan hakkıdır. Öğrencilerimizin insanca yaşayabilecekleri beslenme ve barınma hakkı, anayasal bir hak,  kamusal bir sorumluluktur” ifadeleri yer aldı.

CHP İl Gençlik Kolları tarafından yapılan yazılı basın açıklamasında, “Bugün öğrencileri mağdur eden bir konu hakkında açıklama yapacağız. 2022 – 2023 eğitim öğretim yılı başında milyonlarca öğrenciyi etkileyen barınma sorunu, önceki yıllar ile kıyaslanamaz boyutlara ulaşmıştır. Bu duruma ek olarak fazlasıyla artan ev kiraları ve özel yurt fiyatlarının yüksekliği öğrencileri ve ailelerini büyük bir çaresizliğe itmiştir.

Simit hesabı yapan iktidara biz de bir hesap yapalım. Çanakkale’de aylık 800 TL olan KYK yurdu var. 850 TL KYK Bursu veya KYK kredisi alan bir üniversite öğrencisinin elinde sadece 50 TL kalıyor. Günde 1 öğün kuru ekmek yese 12 gün ediyor. Öğrencilerin kişisel gelişimleri yerine temel ihtiyaçlarını nasıl karşılayacaklarını düşünerek başarılı olmaları mümkün değildir.

Yıllardır kamu kaynaklarıyla yapılan destekler sonucunda cemaatlere ait vakıf ve dernek yurtlarına çok daha fazla öğrenci mecbur bırakılmıştır. İktidar, KYK yurtları önündeki uzun kuyruklar karşısında, önümüzdeki birkaç yıl kendisine sıra gelmeyeceğini gören ve kirasını ödeyebileceği bir ev bulmaktan umudunu kesen öğrenci kitlesini bilinçli bir şekilde TÜRGEV, TÜGVA, Ensar Vakfı, İlim Yayma Cemiyeti vb gibi tarikat-cemaat yurtlarına doğru adeta itmektedir. Çanakkale’mizin Biga ilçesinde, FETÖ’den alınan yurtlar ilim yayma cemiyetine verilmiştir. Bu ne demektir? Bu kabul edilemez.

Öğrencilerin barınma sorununu çözmek için yeni yurtlar yaptırmak, mevcut öğrenci yurtlarının fiziki ve altyapı koşullarını iyileştirmek için kaynak ayırmayan iktidar, yıllardır arka bahçesi olarak gördüğü tarikat-cemaat yurtları söz konusu olduğunda kamu kaynaklarını kullanmaktan geri kalmamaktadır. Bu yurtlarda kalan öğrencilerin tarikat mensubu hocalar eşliğinde dini etkinliklere ve sohbetlere katılmasının zorunlu olduğu bilinmektedir.

Ekonomik olanakları yetersiz öğrencilerin eğitim alma haklarını kullanmalarını sağlamak sosyal devlet olmanın, toplumsal adalet ve fırsat eşitliği ilkelerinin temel prensiplerindendir. Bunu için talep eden tüm öğrencilere her kademede, ama özellikle orta ve yükseköğretimde yurt olanağı sunmak sosyal devletin temel sorumluluğudur. Eğitim bir ayrıcalık değil, temel bir insan hakkıdır. Öğrencilerimizin insanca yaşayabilecekleri beslenme ve barınma hakkı, anayasal bir hak,  kamusal bir sorumluluktur.

Yurt sorunu memleketin en büyük sorunlarındandır. CHP iktidarında öncelikli konulardan birisidir. CHP İktidarında mevcut yurtların fiziksel koşulları iyileştirilecek, tam donanımlı yurtlar yapılacaktır. Bakın 50 belediyemizde 22 olan öğrenci yurdu 83’e çıktı. 14 bin 745 öğrenci bu yurtlarda faydalanıyor. Bütün engellemelere rağmen öğrenci yurdu sayısını belediyelerimiz 22’den 83’e çıkarıyorsa iktidar olduğumuzda yurt sorununu 1 yıl içinde tamamen çözeceğimize güvenin.

Öğrenciler, siyasi iktidarla içli dışlı olan çeşitli dini grup ve cemaat yurtlarına mecbur bırakan bu sistemden acilen kurtarılmalıdır. İktidarın bu konuda ki önceliği, tarikat ve cemaat yurtlarını kapatıp, öğrencilerin barınma ve yurt sorununa acilen çözüm bulmak olmalıdır” ifadeleri yer aldı.

Tunahan Ünsal


Bu haber 11/09/2022, Pazar günü yayınlandı, 168 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com