Go-Kart

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Go-kart; kart adı verilen çok küçük, benzin ve hava  soğutmalı, arkadan motorlu, dört tekerlekli minyatür  araçlarla  yapılan pist yarışıdır.
Karting; Motorsporlarının temelidir ve pist  yarışlarının küçük kardeşi olarak kabul edilir. 7 den 70e her  insanın yapabileceği bu spor dalı hem kolay olması hem de  maliyetinin düşük olması nedeniyle hızla popülerleşmektedir.

Go-kart, 1950’li yıllarda ABD’de, eskiyen çim biçme makinelerinin motorlarının  tekrar kullanılabilmesi amacıyla yapılan çalışmalar sonucu ortaya çıktıştır. 1960’lı yıllardan sonra  başta İngiltere, Avustralya ve Japonya olmak üzere uluslararası yarışmalarda kullanılmaya başlandı. Uluslararası Karting organizasyonların yönetimi İsviçre’de kurulan CIK (Uluslararası Karting Kurulu) tarafından yapılmaktadır. Hoş bir hobi olmanın dışında karting, motor sporlarına başlamak için de sağlam bir temel hazırlıyor. Birçok ralli veya Formula pilotu bu spora karting yaparak başlamış. Bunlara örnek olarak 1994-1995 Formula1 Dünya Şampiyonu Michael Schumacher ve kardeşi Ralf Scumacher’i verirsek herhalde yeterli olur. Hatta Michael Schumacher, aynı zamanda Köln’ün 30 km kadar dışında uluslararası standardlara sahip büyük bir go-kart pistinin sahibi.

 


Bu haber 10/09/2022, Cumartesi günü yayınlandı, 352 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com