Eğitimin bedeli ağır olmamalı

3 hafta önce Cihan Peker
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Okulların açılmasına az bir süre kaldı ve velilerin alışveriş telaşı başladı. Kırtasiye ürünlerinde özellikle defterlere, yüzde yüz zam geldiği görüldü. Kırtasiyeye gelen vatandaşların yarısının alışveriş yapmadan çıktığı belirtildi. Alım gücü düşen vatandaşlar çocukları için alışveriş yapmakta zorlanıyorlar. Kırtasiye ürünlerinde 3 katına, hatta 4 katına kadar zam gelen ürünler olduğu belirtildi.

Eğitim ücretsiz ama bedeli hala pahalı diyebiliriz. Bazı liselerde kayıt parası adı altında zaten zor ekonomik şartlarda yaşayan, vatandaşlardan para talep ediliyor. Çocuklar okula gittiğinde birbirleri arasında marka farkı olan, ürünler bile uçurumlara sebep olabiliyor.

Ders saatlerinin çok uzun sürmesi ve eğitim tartışılır ama çocukların arasında bulunan sınıf ayrımı, küçük yaşta çocukların üzerine oturuyor. Bir yanda özel okulda okuyan çocuklar, alınan hediyeler varken diğer yanda aileler alacakları defterleri ve kitapları düşünüyor. Bazı öğretmenler biz öğrenciyken bazı kitapları zorunlu tutuyordu. Zorunlu tutulan kitaplarda kitabı alamayacak öğrenciler el kaldırsın diyorlardı.

O çocuk o kaldırdığı eli on yılda sonra dahi unutmayacak.

Bunun farkında olan ve ona göre davranan değerli öğretmenlerimize saygı duyuyor ve onların çoğunlukta olduğunu biliyoruz. Eğitimin bedeli bazı aileler için kısacası çok ağır oluyor. Bu ülkede çalışan ve yaşayan insanlar devlete vergisini veriyor. Kamucu bir anlayış ile çocuklar arasında bulunan bu uçurum yok edilmeli. Özel okullar ve devlet okulları arasında olan bu farklılık bir an önce sona ermeli.

Öte yandan bazı okullarda öğretmenler emeğinin karşılığını alamıyor. Önce öğretenlerin hakkını teslim etmeli daha sonra ilkokula ve ortaokula giden çocuklar arasında bulunan bu uçurumu ortadan kaldırmalıyız. Taşra ’da ve Anadolu’da okuyan çocuklar ile şehir merkezlerinde okuyan çocuklar eşit olmalı. Ayağında lastik ayakkabılar ile kara kışa rağmen okula gitmeye çalışan çocuk olmamalı.

Bütçeden ayrılan para eğitime ayrılırsa, yarınlar aydınlanır.

Cihan Peker


Bu haber 09/09/2022, Cuma günü yayınlandı, 167 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com