“Bıçak kemiği deldi geçti”

4 hafta önce Güncel Manşet Video
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale Emeklilikte Yaşa Takılanlar Derneği Yönetim Kurulu üyeleri, geçtiğimiz gün basın mensupları ile bir araya geldiler. Tepkili ve sitem dolu bir açıklamada bulunan Çanakkale EYT Derneği Başkanı Murat Çağlayan, “Muhalefete de muhalifiz, iktidarda olup haklarımızı iade etmeyip ,mağduriyet yaşamamıza sebep olanlara da muhalifiz” dedi. Çağlayan, “Bıçak kemiği deldi geçti bilin istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Çanakkale EYT Derneği Başkanı Murat Çağlayan tarafından yapılan basın açıklamasında, “Kamuoyunda kısaca EYT olarak bilinen Emeklilikte Yaşa Takılanlar’ın mağduriyetine sebep olan yasanın kabulünden bu yana tam 23 yıl geçti.

EYT hakkında detaylı bilgiye sahip olmayanlar, yanlış ya da eksik bilgilerle donanmış kişiler tarafından türlü sıfatlarla yaftalandık. Genç yaşta emekli olmak isteyenler olduğumuz öne sürüldü. Kamuoyuna erken emeklilik talebinde bulunanlar olarak gösterildik. Oysa ki kimseden ne bir lütuf ne de bir sadaka istedik. Tamamen anayasamızın 60.maddesinde “Herkes sosyal güvenlik hakkına sahiptir.” olarak belirtildiği gibi anayasal hakkımız olan emeklilik hakkımız için mücadele ettik. Bizler yasanın talep ettiği çalışma sürelerini ve sigorta prim ödeme günlerini fazlasıyla doldurmuş hatta iki kat ve fazlasını doldurmaya yaklaşmış emekçileriz. Bizler çalışma hayatına başlarken devletimizin bizden talep ettiği şartları yerine getiren ama söz verildiği gibi emeklilik haklarına kavuşamayan bir kitleyiz. Bizler Emeklilik hayalleri ötelenen ve ilerlemiş yaşlarımıza rağmen emekli olamayan ya da emekli olup da 3.500 liralarla anne, babalarının ellerine bakan, onlara muhtaç bırakılan bir kuşağız. Oysa olması gereken tam tersi değil midir?

Artık yine bir seçim arifesindeyiz ve yine her zaman olduğu gibi bir sürü vaat havada uçuşuyor.

İktidarın Zamanı gelince çözümünü açıklayacağız dediği bu toplumsal problem Türkiye’nin kabuk bağlamayan bir yarası haline gelmiş artık. Bu formül ve zamanı gelince açıklayacağız söylemleri ister istemez EYT meselesinin yine bir seçim malzemesi yapılmak istendiği yönünde düşüncelere itiyor bizleri. Bu artık bizim asla kabul etmeyeceğimiz, edemeyeceğimiz bir yaklaşım tarzıdır.

Bizlere bazıları da muhalif kimlik yaftası yapıştırmak istiyor. Buna da bir açıklık getirmek isterim. Evet , bizler, iktidara talip olup da ; hakkımızı savunmayan, dile getirmeyen ,çözüm önerisinde bulunmayan , muhalefete de muhalifiz, iktidarda olup haklarımızı iade etmeyip ,mağduriyet yaşamamıza sebep olanlara da muhalifiz. Kimilerinin derdi seçim olsa da, bilisin ki bu mağdur kitlenin derdi geçimdir geçim. Bıçak kemiği deldi geçti bilin istiyoruz !” ifadeleri yer aldı.

Tunahan Ünsal


Bu haber 08/09/2022, Perşembe günü yayınlandı, 303 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com