“Kayırma politikası izlenmektedir”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Eğitim İş Çanakkale Şubesi tarafından, yeni eğitim-öğretim yılının başlamasına günler kala yazılı basın açıklamasında bulunuldu.

Eğitim Çanakkale Şubesi Yönetim Kurulu tarafından yapılan basın açıklamasında, “Eğitimin geldiği vahim durum açısından özeleştiri vermek, hataları telafi etmek, önlem almak, açıkları kapamak için koca bir yaz dönemi olmasına karşın Milli Eğitim Müdürlüğünün yine gereken adımları atmadığını, bazı adımları ise yine son dakikaya sıkıştırdığını görüyoruz.

İlimiz genelinde depreme dayanıksız denilerek yıkılan ve bir türlü bitirilemeyen ya da inşaatına hiç başlanmayan okullar sorunu ne yazık ki bu eğitim öğretim yılında da yerini korumaktadır. Sabahçı-öğlenci diye ikiye ayrılan okullar, sabah başka bir okulun öğleden sonra ise diğer bir okulun kullandığı okul binaları sorunu ilimiz genelinde varlığını sürdürmeye devam etmektedir. Başka bir okulun binasında misafir okul olarak eğitim öğretimini devam ettirmek zorunda kalan okullarımız mevcuttur. Yetkililerle yaptığımız her görüşmede “Yakın zamanda bu sorunlar bitmiş olacak” cevabı almaktayız. Bu yakın zamanın kaç yıl, kaç ay, kaç gün ettiğini henüz tecrübe edemedik.

Yapılan yöneticilik sözlü sınav sonuçları geçmiş yıllarda şeffaf olarak açıklanırken bu yıl gizlenmiştir. Ankara dâhil birçok ilde bu sonuçlar şeffaf bir şekilde açıklanmaya devam etmektedir. Sonuçların şeffaf bir şekilde açıklanmasına yönelik talebimiz “kişisel bilgi” denilerek geri çevrilmiştir. Bu bilgiler geçen sene kişisel bilgi değil miydi?

İdareciler tarafından uygulanan mobbing ve görevi kötüye kullanma, öğretmen ve idareciler arasında sözlü ve fiili tartışmalar, veli şikayetleri vb. nedenlerle kamuoyunun yakından takip ettiği ve basına yansıyan birçok okul problemi yaşanmış ve yaşanmaya da devam etmektedir. Okullarımızda iş barışı öncelikli konu olması gerekirken aksine idarecilerden kaynaklı birçok sorun yaşanmaktadır. İl Milli Eğitim Müdürlüğünü bu konuda defalarca uyarmamıza rağmen bu sorunlar, rahatsızlıklar görmezden gelinmekte ve kayırma politikası izlenmektedir.

Geçtiğimiz eğitim öğretim yılında ilimiz genelinde “İnceleme/Soruşturma” sayılarında patlama yaşanmıştır. Basit gerekçelerle birçok öğretmen ve idareci hakkında dosya açılmış ve sonucunda bu kişilere yer değişikliği uygulanmıştır. Fakat burada da görüyoruz ki yer değişikliği kişilere özel ve adiliyetten uzak uygulanmaktadır. Muhalif sendika üyelerine merkez ilçeden diğer ilçelere şeklinde uygulanabilirken, yandaş sendika olarak nitelendirilen sendika üyelerine diğer ilçelerden Merkez ilçeye şeklinde uygulanmaktadır. Müdürlük görevi üzerinden alınan bir öğretmen, normu Gelibolu’da olmasına rağmen Merkez Tacettin Aslan MTAL proje okulunda müdür yardımcısı olarak görevlendirilebilmektedir.

Okulların açılmasına 1 ay gibi kısa bir süre kalmışken bir ilçe müdürünün (Lapseki) ilçe müdürlüğünü bırakıp İlçe Özel İdare Müdürü olarak göreve başlaması Çanakkale Milli Eğitim Müdürlüğünün bu konuda samimiyetten ne kadar uzak olduğunu göstermektedir. Ya da diğer bir deyişle burada başarı beklentimizi ne kadar yükseltebiliriz? İl ve ilçe yöneticilerinin tek görevi eğitim öğretim olması gerekirken maalesef bu kişilerin başka kurumlarda başka görevler üstlendiğini görüyoruz” ifadeleri yer aldı.

Tunahan Ünsal


Bu haber 07/09/2022, Çarşamba günü yayınlandı, 262 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com