Eğitime bir dokun bin ah işit

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Eğitim Sen Şube Başkanı Yasin Hacımusalar, yeni eğitim-öğretim sezonunun başlamasından hemen önce, son durumu gazetemize değerlendirdi. 3 okulun 1 okula dönüştüğünü ifade eden Hacımusalar, aynı zamanda İntepe’deki öğrencilerin Kumkale’ye gönderildiğini ve meslek lisesinde atölye olmadığı için uygulama yapamayan öğrencileri de gazetemize açıkladı.

Eğitim Sen Şube Başkanı Hacımusalar, “Çanakkale İl genelinde bazı okullarda idareci atamaları (Sınav sonuçlarına göre ilk kez atanan idareciler) 31 Ağustos tarihi itibari ile yapılmıştır. Bu tarihte atanan idarecilerin bir kısmının 5 Eylül 2022 tarihi itibariyle halen göreve başlamaması okullardaki işleyişte aksaklıklara neden olmaktadır.

Üç ayrı meslek Lisesi öğrenciler tarafından tercih edilmediği için tek bir okula dönüştürülmüştür”

2017/2018 Eğitim Öğretim yılında TEOG yerine LGS sınav sistemi getirilmiştir. Bu durumun birçok olumsuz sonucundan birisi de meslek liselerindeki öğrenci sayılarının azalması olmuştur. Bu yıl Çanakkale merkezde bulunan üç ayrı meslek Lisesi öğrenciler tarafından tercih edilmediği için tek bir okula dönüştürülmüştür. Meslek Liselerinin tercih sebebi olmaktan çıkarılması nitelikli okulların içinin boşaltılması ve burada eğitim alabilecek çok sayıda öğrencinin özel okullara mecbur edilmesi eğitim politikalarının kimin lehine uygulandığını açık bir göstergesidir. Ayrıca bu okullarda oluşacak norm sorunları birçok öğretmenin zor durumda kalmasına sebep olacaktır.

2021-2022 Eğitim Öğretim yılında da sıklıkla dile getirdiğimiz inşaat halindeki okulların tamamlanamaması ve bu nedenle yaşanan sorunlar bu eğitim öğretim yılında da devam etmektedir.

Merkezde, bazı ilçelerde, özellikle Yenice İlçesinde okul inşaatları tamamlanamadığı için farklı tipteki okulların aynı bina da eğitim öğretim faaliyetlerine devam edecektir ki bu farklı yaş gruplarındaki öğrencilerin aynı binada bulunması, giriş çıkışlarda, servis araçlarının geliş gidişlerinde, yemekhanelerde yeni sorunlar getirecektir.

Atölye olmadığı için öğrenciler uygulama yapamamaktadır”

İntepe’de okul binası problemi nedeniyle öğrenciler Kumkale’ye gönderilmiştir. Ayrıca il merkezinde Gazi Ortaokulu ve Kepez Mesleki Teknik Anadolu Lisesi’nin inşaatları da hala bitmemiştir. Kepez Mesleki Teknik Anadolu Lisesi’nin şu anda eğitim gördüğü binada atölye olmadığı için öğrenciler uygulama yapamamaktadır” ifadelerini kullandı.

Tunahan Ünsal


Bu haber 07/09/2022, Çarşamba günü yayınlandı, 364 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com