Bu Kış Çok Çetin Geçecek

4 hafta önce Cihan Peker Yazarlar
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Türkiye’de asgari ücretin artış göstermesinden hemen sonra enflasyonun, daha fazla artması ekonomik yönden vatandaşları zorlamaya devam ediyor. Eylül ayına birileri güzel sözler, şiirler yazarken alt sınıf gelecek olan kışı düşünüyor.

Kış aylarında gelen doğalgaz faturaları özellikle son gelen haberlerden sonra daha fazla yükselecek gibi gözüküyor. Açlık sınırının altında kalan asgari ücret ile barınma sorunu yaşayanlar bu sene ısınma sorunu yaşayacak gibi görünüyor.

Asgari ücret ve enflasyon ile ilgili yaşadığım hikayeyi kısaca sizlerle paylaşmak isterim. Markette çalışan bir asgari ücretli, asgari ücrete zam geldiğinde çok mutlu olduğunu dile getirdi. Arkadaşlarına gelen zammı anlatırken, etiket fiyatına gelen zamları yerleştirdi.

Sürekli artan faturalar, öğrencilerin market alışverişlerini karşılayamıyor olması gibi ekonomik sorunlar gün yüzüne çıkmaya devam ediyor. Dört tarafı denizlerle çevrili genç nüfusa sahip olduğumuz Ülkemizde, bu nimetlerden eksik yaşamak hepimizi üzüyor.

“AB Ülkelerinde asgari ücretle çalışanlar nüfusun %9’ unu oluşturuyor”

AB Ülkelerinde asgari ücretle çalışanlar nüfusun %9’ unu oluşturuyor. Ülkemizde %40’a yakın işçiler asgari ücret ile çalışıyor. Asgari ücretle çalışan işçilerin çocukları, sürekli olarak eksik yaşamaya devam ediyor. Burada yaşayan yöneticilerin ve hepimizin hayatını eksik yaşamak zorunda kalan, işçi çocuklarına borcumuz var.

İktidarın değişmesi veya değişmemesi durumunda bence alınan kararların halka direkt etkisi olması gerekir. Bu kış halk için çetin geçeceğinden, seçim dışında yöneticilerin acilen halkın temel ihtiyaçlarına yönelmesi gerekiyor. İşçilerin, öğrencilerin, emeklilerin bugünlerde seçimden daha çok günü kurtarma derdinde olduğu aşikar. İktidar günü değil, geleceği kurtaranlar olacak.

 


Bu haber 07/09/2022, Çarşamba günü yayınlandı, 205 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com