Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanı Adayı mı?

4 hafta önce Cihan Peker
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Cumhuriyet Halk Partisinin Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu adaylık sinyali verdi. 6’lı masayı bir araya toplayarak siyasete yön verdi. Etnik kimliğinden dolayı aday olup olmaması tartışma konusu olmaya devam ediyor.
Gençler Kemal Kılıçdaroğluna ‘Demokrat dede’ diyerek sahip çıkıyorlar. Öte yandan Mansur Yavaş’ın adaylığı İYİ Parti’nin yükselişine sebep olacak gibi duruyor. Ekrem İmamoğlu basın tarafından, karalanmaya devam ediliyor.
Kılıçdaroğlu yıllarca SSK müdürlüğü, yaptığından dolayı siyasi olarak tecrübeli gözüküyor. 1992–1996 ve 1997–1999 yılları arasında Sosyal Sigortalar Kurumunun (SSK) genel müdürlüğünü yaptığı biliniyor.
Öte yandan İstanbul’da iktidar partisine karşı kazandığı seçim ile İmamoğlu adaylığa yakın isimler arasında gözüküyor. Edinilen bilgiye göre Mansur Yavaşın adaylığı gözden çıkarılırken, gözler İmamoğlu ve Kılıçdaroğlu’na çevrildi.
Sosyal medyada bulunan anketler dışında yerele indiğimiz zaman Kılıçdaroğlu’na karşı ön yargılar sürüyor. Kılıçdaroğlu yıllardır yaptığı siyaset ile muhalefette kaldığı için bazen ağır eleştirilere maruz kalıyor.
Türkiye’nin gelecek 25 yılını belirleyecek seçime günler kaldı. Erken seçim olma ihtimali rafa kaldırılırken, seçime 284 gün kaldı.
Seçimlerde Kürt seçmenin oylarına kilit gözü ile bakılırken, Ekrem İmamoğlu’nun oy alma ihtimali Mansur Yavaş’a göre daha yüksek görünüyor. İmamoğlu’nun ilk girdiği seçimde, İstanbul’u kazanması muhalifler için umut oldu.
Ceketini çıkarması gibi hareketler seçmenler tarafından beğeni toplarken, İmamoğlu anketlerde Kılıçdaroğlu’ndan daha çok oy alıyor. CHP içerisinde Kılıçdaroğlu’nun adaylığı netlik kazansa da son ana kadar, muhalefet adayını gizlemeye devam edecek gibi gözüküyor.

Cihan Peker


Bu haber 06/09/2022, Salı günü yayınlandı, 132 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com