6’lı masanın kıskacı

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Koalisyonları görmüş, birbirinden farklı görüşte siyasi partilerin ülke yönetimine tanıklık etmiş Türkiye’de son büyük koalisyon ise 6’lı masa oldu.

Sağ siyaseti benimseyen Gelecek Partisi, DEVA Partisi, Demokrat Parti, İYİ Parti, Saadet Partisi ve kendisini solda konumlandırmak isteyen ama sağ tavırları da bulunan ne sağdan ne soldan tam anlamıyla Liberal Demokrat konumda bulunan CHP…

Taraflar haliyle bu profillerdeyken, 6’lı masa tam anlamıyla kıskaca girdi diyen kişi sayısı bir hayli fazla.

Yapılan anketler gerçeği ne kadar yansıtır bilinmez ancak bir Türkiye gerçeğidir, CHP’nin oyu 25’e kazık çaktı. ORC araştırma şirketi tarafından oyu her hafta düzenli olarak artışta gösterilen İYİ Parti’nin ise sahada karşılığı maksimum 17 diyen azımsanamayacak kadar yurttaş var. Gelecek Partisi için yüzde 2 bandı, DEVA Partisi için yüzde 5 bandı, Saadet Partisi için yüzde 1.5 ve en son Demokrat Parti için maksimum yüzde 1 oy potansiyeli dillendiriliyor.

6 siyasi partinin bu tablodaki toplam oy oranı ise yüzde 51. Yüzde 51 demek ise Cumhurbaşkanlığı seçiminde Millet İttifakı’nın adayının seçimi kazanması demek ancak…

Sosyal medya anketlerinde ve özellikle twitterda, vatandaşlar en etkili Cumhurbaşkanı olacak ismin Mansur Yavaş olacağını, seçimi kazanabilecek olan ismin Ekrem İmamoğlu olacağını ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun aday olması durumunda ise seçimin muhalefet için zora gireceğini belirtiyorlar.

6’lı masada ise Kemal Kılıçdaroğlu bir atak ortaya koyarak, anlaşılması halinde ben aday olmaya hazırım dedi. Bu açıklama sonrasında ise sosyal medya her zamanki gibi ani bir reaksiyon ile Kılıçdaroğlu’nun açıklamasına tepki gösterdi.

Diğer bir yanda ise Türkiye’de HDP gerçeği… HDP’nin oyu rahat rahat yüzde 10’un üzerine çıkarken, HDP’nin oylarının hangi tarafta toplanacağı, şüphesiz Cumhurbaşkanının kim olacağını belirleyecek. CHP’de dahil 6’lı masa HDP’ye temkinli davranmaya ve partisinin adının HDP ile yan yana kullanılmasına pek yanaşmamaya devam ediyor.

Enflasyon ve market fiyatları artık dillendirilmezken, marketlerdeki fiyatlar ise kanıksandı. Artık vatandaşlar piyasa böyle derlerken, hükümetin yılbaşına doğru ekonomik olarak atacağı adımlar bekleniyor.

Rüzgarın sürekli olarak değişiklik gösterdiği ülkemizde, hükümet Ocak ayında iddialı bir asgari ücret zammı, EYT’nin çözümü, 3.600 ek gösterge, memura yüksek maaş artışı hamlelerinde bulunursa, hele bir de benzin 15 TL olursa 6’lı masanın ekonomi dışında bir planı var mıdır?

6’lı masanın ekonomik sorunlar dışında bir planı varsa şayet anlatmak ve vatandaşlara dil dökmek için ne bekleniyor?

CHP’nin iddialı ve sürekli söylemleri arasında bulunan Parlamenter Sistem, Hukukun üstünlüğü, Hak, Hukuk, Adalet sokakta karşılık buldu mu? Türkiye artık sokakta kılıçla kadın cinayetlerinin işlendiği, her gün sosyal medyada Sedat Peker tarafından açıklanan yolsuzlukların karşısında adım atılmadığı bir tabloda değil mi? Peker, fotoğraflarla, videolarla, adres göstererek, konum belirterek tek tek, isim isim açıklamalarda bulunurken, bir hareket var mı?

Sedat Peker’in, 6’lı masa ve 6’lı masa liderlerinden daha çok isminin anılması, gündemde durması, muhalefetin muhalefetten sıkıldığını mı gösterir, yoksa yılların vermiş olduğu muhalefet yorgunluğunu mu ortaya koyar?

6’lı masa kıskaçtan çıkar mı göreceğiz ancak vatandaş, okullar açıldıktan, çocuklara harçlık verildikten, öğrenciler konakladıktan, doğalgaz ve elektrik faturaları geldikten sonra nasıl kıskaçtan çıkacak, hep beraber deneyimleyeceğiz.

 


Bu haber 06/09/2022, Salı günü yayınlandı, 582 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com