Suni Teneffüs İle Yaşıyoruz

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

“Doktoru-Profesörü sıra bekliyor”

Yüksek enflasyon, alım gücünün düşmesi, eskinin yerine yenisinin konamamasına neden oluyor. Vatandaşlar artık alışveriş merkezlerinde alışveriş yapmak yerine, kömürlükte ya da gözden çıkarılan ürünleri tamir ettirerek kullanmaya başladı. Çanakkale Merkez’deki ayakkabı tamircilerinde, Eylül ayının sonuna doğru iş alınamıyor. Ayakkabılar kolilerde birikirken, okulların açılacak olması da yoğunluğu arttırdı. Vatandaşlar ise “Suni teneffüs ile hayatta kalıyoruz” yorumunda bulundular.

Çanakkale’de ayakkabı tamircilerindeki yoğunluk maksimuma ulaştı. 0 ürün almak artık 1.000 TL’nin üzerine çıkarken, vatandaş ise kira, faturalar, giderler derken kendisine 0 ürün almak yerine eskileri onartmaya, tadilata götürmeye başladı. Merkez’deki ayakkabı tamircileri ise dükkanlarına Eylül ayının sonuna kadar iş alamayacaklarını yazıyorlar.

Müşteriler ile tartışma yaşamamak için böyle bir yöntem geliştirdiklerini söyleyen ustalar, özellikle Haziran ayından beri okullar kapalı ancak okul çantası, ayakkabısı son günlerde yığılmaya başladığı için gecikmeler yaşanıyor dediler.

“İnsanların artık alım gücü yok”

Röportaj gerçekleştirdiğimiz kentin eski ustalarından Mehmet Tutar, “İnsanların artık alım gücü yok. İyi bir kaliteli ayakkabı alayım desen 500 liradan başlıyor. Ekonomi git gide kötüye gidiyor. Yoğunluğun birinci nedeni tamamen budur.

“Doktoru-Profesörü sıra bekliyor”

Ama sadece bu da değil. İster istemez yetişemiyoruz ve müşteriyle de sürekli tartıştığımız diyaloglar yaşanıyor. Buna nasıl bir çözüm bulurlar bilmem ama derhal bu işleri öğrenecek gençlere ihtiyacımız var. Baksanız bu işi yapan hemen hemen herkes 60 yaşın üstünde. Yanlarında ne bir çırak var ne bir kalfa. Bu iş böyle giderse 10 seneye kalmadan bitecek. Eskiden genelde öğrenciler gelirdi şimdi doktoru profesörü bile sıra bekliyor.

“10 TL’nin pazarlığını yapıyoruz”

Eylül ayının sonuna kadar inanın doluyuz. Randevu istiyorlar ancak veremiyoruz çünkü koli koli tamir bekleyen ayakkabı var. Haziran ayında okullar kapandı. Aileler çocuklarının çantalarını, ayakkabılarını Temmuz, Ağustos aylarında getirseydiler yoğunluk daha az yaşanacaktı. Son günlere kalan işler de yığılmanın ve yoğunluğun ana nedenini oluşturuyor. Ekonomi böyle giderse, biz en az 3 ay sonrasına iş alır hale geliriz. Çünkü artık müşteriler ile 10 TL’nin pazarlığını yapar olduk” ifadelerini kullandı.

Tunahan Ünsal


Bu haber 05/09/2022, Pazartesi günü yayınlandı, 268 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com