Adalarda heyelan riski

3 hafta önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Prof. Dr. Doğan Perinçek, Bozcaada ve Gökçeada’da çok sayıda heyelan vardır dedi ve harita üzerinde işaretleyerek, tespit ettiği alanları kamuoyu ile paylaştı.

Prof. Dr. Doğan Perinçek, adalardaki heyelan riski ile ilgili “Bozcaada ve Gökçeada kıyılarında çok sayıda heyelan vardır. Son yaptığımız çalışmada bunların büyük olanlarının çoğu tarafımızdan tespit edilmiş ve incelenmiştir. Aşağıdaki foto bu heyelanlardan birini göstermektedir.

Bozcaada kuzey kıyılarında farklı yıllarda olan 3 heyelan saptanmıştır. 1 numaralı heyelan en eski heyelandır, sonra 2 ve en son 3 numaralı heyelan olmuştur. Şekil 1’de 2 numaralı heyelan görülmektedir. Heyelanların olma nedenlerinden biri; deniz dalgalarının kıyıda yaptığı tahribat ile yamacı oymasıdır. En önemli diğer neden ise buradaki kayaların killi bir yapıya sahip olmasıdır. Killi kireçtaşı ve kiltaşı tabakaları deniz ya da yağmur kanalıyla, su alınca kayma kaçınılmaz olmuştur. Heyelan döküntüsü üzerindeki bitki örtüsü heyelanın kaç yıl önce olduğu konusunda fikir vermektedir. En eski 1 ve 2 numaralı heyelan alanları bitki örtüsüyle kaplı olduğu halde 3 numaralı heyelan alanı bitkisizdir. Yaptığımız araştırmaya göre 3 numaralı heyelan 2001 sonrası 2006 öncesi bir aralıkta olmuştur. 2006 ya da 2005 yılında heyelan çatlağı oluşmuş kırılan çatlak boyunca kayma başlamıştır.

2016 Nisan ayında heyelan genişlemeye başlamış, gerisindeki tarlalar zarar görmüştür. Temmuz 2019 da heyelanın genişlemesi sürmüş heyelan uzunluğu artmış, denize önemli oranda toprak ve kaya akmıştır. 2016 Eylül ayında bu kez heyelan batı yönünde genişlemiştir.2019 Eylül ayında bahar yağmurları artınca heyelan tekrar hareketlenmiş büyük miktarlarda kaya ve toprak deniz yönünde akarak kıyı çizgisini deniz aleyhine geriletmiştir. 2019 ve 2021 yıllarında tekrarlanan kaymalarla, heyelan alanı üzerindeki bitki örtüsünü neredeyse tümüyle yok olmuştur. Burada verilen Google görüntüsü 2019 Eylül ayına aittir. Bitki örtüsünün yok olduğu net bir şekilde görülmektedir. 3 numaralı heyelanın uzunluğu 350m genişliği ise 150 metreye ulaşmıştır. Heyelanın batı yönünde ve kara yönünde genişlemesi, sürmesi beklenmektedir. 1 numaralı heyelanın sınırında bulunan ev heyelan sonrası oraya inşa edildiği için, an itibarıyla tehlike arz etmemektedir” ifadelerini kullandı.

Tunahan Ünsal


Bu haber 04/09/2022, Pazar günü yayınlandı, 245 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com