“Denizle pazarlık yapılmaz”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

1 Eylül’den itibaren balık yasağı kalktı. Fiyatlarda düşüş görüldü. Gırgırlar denize açıldı ve ağlar denize atıldı. Bu tarihi bekleyen balıkçılar umutlu olduğunu söylediler. Karadeniz’de çok olduğu belirtilen Palamut, henüz yeteri kadar çıkmadı. Gırgırlar yokken küçük teknelerin balık tutması ile daha az balık geldiğini belirttiler.

Çanakkale’nin balığı sardalya 150 liralardan 50 liraya kadar düştü.  Pazarda balık tezgâhları geçtiğimiz aylarda hem balık hem vatandaş anlamında boş kalmıştı. Bu hafta vatandaşların balıklara yönelmesiyle tezgahlarda yoğunluk görüldü. Fiyatlarda belirgin düşüşler gözlenirken, balıkçılar geçtiğimiz aylara göre memnun olduklarını söylediler.

Balıkçılar Derneği Başkanı Levent Karayel,” Denizle pazarlık yapılmaz. Gırgırlar serbestledi ve bu balıkların hepsi gırgır balığı, gırgırlar daha çok balık tutuyor” diyerek fiyatların yaz gibi yüksek olmayacağını belirtti.

“Bu hafta sardalya 50 liraya düştü”

Dernek Başkanı Karayel açıklamalarının devamında,” 1 Eylül’den itibaren, balık yasağının kalkması ile beraber fiyatlar düştü. Sardalya geçtiğimiz haftalarda 180 lira ile 150 lira arası değişiyordu. Bu hafta sardalya 50 liraya düştü. Palamut, Karadeniz’de çok diye söylenti vardı ama şu an yeteri kadar yok. Palamut 40 lira ile 60 arası değişiyor.

“Gırgırlar daha çok balık tutuyor”

Fiyatların düşmesi tamamen denize bağlı kimse bilemiyor. Düşer deriz çıkar, çıkar deriz düşer. Deniz belli olmaz. Denizle pazarlık yapılmaz. Gırgırlar serbestledi ve bu balıkların hepsi gırgır balığı, gırgırlar daha çok balık tutuyor.

“Satışlarımız biraz daha yükseldi”

Gırgırlar yokken dalyanlara giriyordu ve hep küçük tekneler, küçük balıklar tutuluyordu.  Şimdi gırgırlar fora oldu ve ağlar atıldı. Satışlarımız biraz daha yükseldi. Umarım bol bereketli olur. Kış sezonu girdiği zaman işler düzeliyor. Halk, yasak giriyor ve balıklar bayat sanıyor. Buzhane balığı sanıyorlar gelmiyorlar. Sezon açıldığı zaman vatandaşlar, televizyonlardan duyuyorlar. Halk balığa yöneliyor. Yine en ucuz balık diyebilirim etten daha ucuzdur. Fiyatlar yaz gibi yüksek olmaz” ifadelerine yer verdi.

Tunahan Ünsal-Cihan Peker


Bu haber 02/09/2022, Cuma günü yayınlandı, 318 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com