“Eylemlerimiz olacak Bıçak Kemiğe Dayandı”

9 ay önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale Barosu tarafından Adli Yıl Açılış Töreni Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleşti. Gerçekleşen törenin ardından, yılların geleneği olarak avukatlar kahvaltılarını Şakir’in yerinde gerçekleştirdiler. Baro Başkanı Av. Soner Aydın ile röportaj gerçekleştirdik. Başkan Aydın, avukatların önümüzdeki süreçte eylemselliğe geçeceklerini belirti.

Çanakkale Barosu Cumhuriyet Meydanında adli yıl açılış konuşması gerçekleştirdi. Gerçekleşen basın açıklamasının ardından kahvaltı etkinliği gerçekleştirildi. Yaklaşık 22 yıldır geleneksel olmak üzere, avukatlar simit çay kahvaltı etkinliği gerçekleştirildi.

Kahvaltının ardından Çanakkale Baro Başkanı Av. Soner Aydın, bazı açıklamalarda bulundu. Başkan Aydın konuşmasında, eğer avukatların problemleri çözülmezse, gerekli adımların atılacağını belirtti. Toplantılar, yürüyüşler, CMK kapatma, duruşmalara girmeme ve büyük bir avukat mitingi gibi eylemlerin olacağını belirtti.

Av. Soner. Aydın açıklamalarının devamında,” Başkan Aydın konuşmasında, eğer avukatların problemleri çözülmezse, gerekli adımların atılacağını belirtti. Toplantılar, yürüyüşler, CMK kapatma, duruşmalara girmeme ve büyük bir avukat mitingi gibi eylemlerin olacağını belirtti.

Sorunlarımız artık çok can yakıcı hale geldi”

Av. Soner Aydın açıklamasında, “Beklentiler büyük, hukuk devleti adına hukukun üstünlüğü adına, mesleki kazanımlarımız adına sürekli olarak beklentilerimiz var. Büyük sorunlarımız var artık muhataplarımız sesimizi duysun istiyoruz. Sorunlarımız artık çok can yakıcı hale geldi.

Özellikle genç meslektaşlarımız ağır ekonomik sıkıntılar yaşıyorlar”

Hep söylüyoruz bıçak kemiğe dayandı bu haliyle sürdürülebilir, yapılabilir değil. Özellikle genç meslektaşlarımız ağır ekonomik sıkıntılar yaşıyorlar. Ümitliyiz, ümidimizi kaybetmiyoruz. En iyisi için birlikte çalışacağız.

Çıkış yolları arıyoruz”

Mayıs ayından bu yana hem Barolar Birliği hem 81 Baro olarak sık sık toplanıyoruz. Az önce söylediğim sorunlar dayanılmaz hale geldi. Çıkış yolları arıyoruz, çözüm yolları arıyoruz. Öncelikle diyalog yolu ile bunları çözmeye çalıştık. Uzun görüşmeler ve detaylı toplantılar yapıldı.

Yasalar çerçevesinde eylemsel itirazlarda bulunacağız”

Geldiğimiz noktada özellikle CMK, konusunda ki en hassas olduğumuz, en büyük sıkıntı yaşadığımız konu bu konudur. Yakın zamanda çözüm yolu gözükmüyor.5 Eylül’den başlayarak artık, hakkımızı demokratik haklarımızı kullanarak, yasalar çerçevesinde eylemsel itirazlarda bulunacağız. Gerekirse toplantılar, yürüyüşler, CMK kapatma, duruşmalara girmeme ve büyük bir avukat mitingi gibi sonuç alıncaya kadar farklı eylemlerimiz olacak” ifadelerine yer verdi.

Tunahan Ünsal-Cihan Peker


Bu haber 01/09/2022, Perşembe günü yayınlandı, 332 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com