Burada kalan doktorlarımızın kıymetini bilmeliyiz

4 hafta önce Cihan Peker Yazarlar
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

İstifa yasağının kalkmasından sonra emekliye ayrılan ve istifa edenlerin sayısının 10 bini bulduğunu açıklayan Genel Sağlık İş sendikası Genel Başkanı Dr. Derya Uğur, ayrılanların önemli bölümünün uzman hekim olduğunu söyledi.

Uğur, 100 bin kişiye düşen doktor sayısında da gerilerde kaldığımızı ve bunun giderek arttığına dikkat çekti. Onun dışında Almanca ve İngilizce kurslarına yönelen hekimler yavaş yavaş ülkemizden gidiyor.

Doktorlar hızlı bir şekilde özellikle Almanya’yı tercih ederken Avrupa’da farklı ülkelere başvuru yaparak gidiyorlar. Türkiye’de özellikle son yıllarda, sürekli olarak şiddet olaylarıyla anılan sağlık çalışanları, hastalarına yeteri kadar vakit ayıramadıklarını her seferinde belirttiler.

Emeğinin hakkını alamadığını düşünen doktorlar ve garsonlar nerdeyse artık aynı maaşları alacaklar. Memlekette sürekli olarak sınıfların arasında oluşan uçurum bir yana orta sınıf temelli olarak kalkıyor.

Doktor, Mühendis, Avukatlar özellikle genç ve yeni mezun olanlar ekonomik yönden zorlanıyor ve mobbinge uğruyorlar. Bu şekilde bu şartlarda çalışmaları gelecek nesil için ayrı problemler oluşturuyor.

Büyüklerinin bu kadar okumasına rağmen bu şartlarda olduğunu gören gençler, şimdiden yurt dışına gitmenin yollarını arıyor

Hastanelerde bazı bölümlerde telefonu açan sekreter, 15 gün sonra aramamız gerektiğini söylüyor. Özellikle daha Büyükşehirlerde nüfusun kalabalık olduğu yerlerde randevu almak her geçen gün zorlaşıyor. Sağlık çalışanlarının bugünlerde kıymetini bilmeliyiz. Yurt dışına gitme şansı varken burada kalmayı tercih edenler, şiddete ve baskıya maruz kalırsa, bu memleket meselesi olmaktan çıkar.

Mesleğini seven insanların emeğinin hakkını aldığı, baskılara maruz kalmadığı hakkının ararken yanında sendikaların varlığını hissettiği, bir yönetim sistemi arıyoruz. Bakalım bu sistemi ve bu düzeni hangi parti sağlayabilecek?

 


Bu haber 01/09/2022, Perşembe günü yayınlandı, 172 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com