“Öğretmenliğe itibar istiyoruz”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Öğretmene müjde olarak sunulan meslek kanununu protesto etmek için Eğitim İş Sendikası, basın açıklamasında bulundu. Eğitim iş Çanakkale Şube Başkanı Serkan Serbes ve sendika üyeleri basın açıklamasına katıldı. “Bu kanun hukuksuzdur” diyen Başkan Serbes, “Öğretmene saygı, öğretmenliğe itibar istiyoruz ve alacağız!” ifadelerini kullandı.

Çanakkale Şube Başkanı Serkan Serbes,” Bu kanun hukuksuzdur. Çünkü Öğretmenliğin bir uzmanlık mesleği olduğunun altını çizen ilgili yasalarla çelişmektedir” diyerek kanuna tepki gösterdiklerini belirtti.

Başkan Serbes açıklamanın devamında,” Bizler Cumhuriyet aydınlanmasının ve onun önderi Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün ve devrimlerinin yılmaz savunucusu eğitimcileriz. Bizler geleceğin mimarlarıyız, Bizler öğretmenleriz. Ne acıdır ki bugün burada mesleğimizin itibarını, emeğimizin onurunu korumak için bulunuyoruz. Çünkü 20 yıldır öğretmenliğe sistematik olarak itibar suikastı düzenleyenler, haklarını gasp edenler; bu kez hakaret niteliğindeki sözde meslek kanunuyla en büyük saldırıyı yapmaya girişmişlerdir.

Öğretmene danışılmaya bile lütfedilmeden, kuytu köşelerde yandaş sendikadan olur alınarak, Saray’dan inme biçimde hayatımıza sokulan öğretmenlik Meslek Kanunu, bizlerin sorunlarını iyileştirmek bir yana dursun; omzumuzdaki yükleri ağırlaştıracak v mesleğimizi itibarsızlaştıracaktır.

2 Eylül’de İzmir’de, 3 Eylül’de İstanbul’da, 5 Eylül’de Samsun’da, 7 Eylül’de Diyarbakır’da yine Genel Başkanımız ve MYK ile çevre illerdeki şube ve temsilciliklerimizin katılımıyla kitlesel eylemler düzenleyeceğiz.

9 Eylül’de kitlesel olarak Anıtkabir’e yürüyecek, Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk’e saygı ziyaretinde bulunacağız. Cumhuriyet kavramlarının içini boşaltma gayretindekilere, bu ülkenin sadece bir tane Başöğretmeni olduğunu göstereceğiz!

Yine 9 Eylül’de Milli Eğitim Bakanlığı önünde kitlesel bir basın açıklaması yapacak, hakaret niteliğindeki bu meslek kanununu kabul etmeyeceğimizi yüzlerine haykıracağız!

Çalışma alanımız olan okulları da mücadelemizin bir parçası haline getireceğiz. 5-9 Eylül arasında tüm üyelerimiz okullara “mesleğimiz onurumuzdur” yazan kokartlarla gidecek ve yine aynı tarihler kurul arasında düzenlenecek olan öğretmenler toplantılarında meslek kanununa karşı bir metin okunup tutanaklara geçirilecek. 12-16 Eylül arasında ise öğretmenlerimiz okullarına “Her öğretmen uzmandır” yazan kokartlarla gidecek.

Öğretmene saygı, öğretmenliğe itibar istiyoruz ve alacağız!”

Öğretmenin itibarlı olmadığı bir eğitim sisteminin itibarı olamaz. O yüzden çocuğu için itibarlı bir eğitim, ülkesi için itibarlı bir eğitim sistemi isteyen tüm yurttaşları Troia atını aratmayan bu meslek kanununa karşı verdiğimiz mücadelemize desteğe davet ediyoruz. Hayatımıza sokulan bu garabet, öğretmenlik meslek kanunu değil, öğretmenlik mesleğini bitirme kanunudur. Öğretmen biterse gelecek biter!” ifadelerine yer verdi.

Tunahan Ünsal-Cihan Peker


Bu haber 31/08/2022, Çarşamba günü yayınlandı, 325 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com