Cumhuriyet bize bu şansı verdi!

1 ay önce Cihan Peker
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Zafer Bayramı, 30 Ağustos 1922’de Dumlupınar’da Atatürk’ün başkumandanlığında zaferle sonuçlanan, Büyük Taarruzu anmak Türkiye’de yaşayan herkesin görevidir. Tam 100 yıl önce Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün başkomutanlığında yapılan Başkomutanlık Meydan Muharebesi başarıyla sonuçlandı.

Büyük Taarruz başarıyla sonuçlanırken Yunan orduları İzmir’e kadar takip edildi ve 9 Eylül 1922’de İzmir bağımsızlığını kazandı. İşgal birlikleri ülke sınırlarını terk etmesi daha sonra gerçekleşirken, İlk kez 1924 yılında Afyon’da Başkumandan Zaferi adıyla kutlanan 30 Ağustos günü, Türkiye’de 1926’dan beri Zafer Bayramı olarak kutlanmaktadır.

Emperyalist güçlerin dört bir yandan Ülkemizi kuşatma altına aldığı günlerden bugüne, Cumhuriyet’in kazanımlarına sahip çıkmalıyız. Köy Enstitüleri ile birlikte çağdaş, modern ve ilerici gençler olarak Türkiye’yi ileriye taşımak için herkes üzerine düşeni yapmalıdır. 30 Ağustos Zaferi ve diğer zaferler için verilen mücadeleler, Mustafa Kemal Atatürk’ün halkı örgütlediği ve cephelerde bugünler için en büyük bedellerin ödendiği günlerdir.

Bizler bu meşaleyi yarınlara, bugünü çocuklarına armağan edenler için yarınlara hazırlanan gençlik olmalıyız. Emperyalist güçlere karşı büyük mücadeleler ile kazanılan vatanın her karışını sahiplenmeli ve korumalıyız. Konya’nın Karaman’ında ve Hakkâri’nin Yüksekova’sında okuyan bir çocuğa yönetici olma şansı veren, Cumhuriyet yarınlara temelleriyle taşınmalıdır. Yaşasın Tam Bağımsız Türkiye diyerek 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 100. yılını kutluyoruz!

Türkiye’nin ekonomik anlamda bağımsızlığını kazandığı günler görmek dileğiyle. Emperyalist güç odaklarının ve yabancı sermayenin hegemonyası altında girmeden, merkezinde çiftçilerin, işçilerin, üretimin ve bilimin olduğu her geçen gün aydınlığa gittiğini istemek bizim hakkımız. Cumhuriyet temelleri ve kazanımlar ile bizlere bu şansı verdi. Daha fazlasını isteyerek daha ileriye gitmeliyiz.

Cihan Peker


Bu haber 31/08/2022, Çarşamba günü yayınlandı, 144 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com