Yaşamak Ne Güzel Şey

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Hüseyin ile tarihi olaylarla alakalı sohbet ettiler. Hüseyin’in bilgeliği karşısında şaşkına dönen Sude, adeta bir gazeteci gibi Hüseyin’i soru yağmuruna tuttu. Hüseyin elinden geldiğince bildiklerini aktardı.

Daha sonra köyde herkesin saygı duyduğu yalnız başına yaşayan, Yaşar amca gençlerin yanına geldi. Eski zamanlarda özellikle sağ sol dönemlerinde kaybolan aşklardan, yaşanamayan sevdalardan ve ayrılıklardan bahsetti.

Yaşar amca kır saçlı, sürekli olarak çantasıyla dolaşan ve sol kulağında kalem bulunduran bir amcaydı. Sol kulağında olan ve hiç çıkartmadığı kalemi onun eskiden çok usta bir marangoz olmasından kaynaklıydı. Köyde yetiştirdiği yeni marangozlara kendi atölyesini teslim etmiş ve çok zengin olmasına rağmen bütün mal varlığını bağışlamıştı.

Küçücük bir evi olan Yaşar amca dünyada bulunan mülkiyet kavramına karşıydı. Gençlere aslında herkesin hakları olduğuna ve toplumların arasında bulunan uçurumların olmaması gerektiğini anlatıyordu.

Yaşar amcanın gitmesi ile beraber Sude ve Hüseyin arasında kısa süreli bir sessizlik yaşandı. İkisinin içinden birbirlerine sarılmak geliyordu ama söyleyecek cesaretleri yoktu. Sürekli denize baktılar ve sustular.

O sıra Hüseyin oltasını atmasıyla beraber yeni bir balık yakaladı. Balığı attıktan sonra Sude meraklı gözlerle bunun sebebini sordu.

Kardeşini küçük yaşta denizde kaybeden Hüseyin, bu balıklar dedi bana onun kokusunu getiriyor olabilirler. Belki onu görmüş olabilirler. Her öldürdüğüm balıkta kardeşime uzaklaşacağım. Her attığım balıkla ona yaklaşacağım.

Balıklar bu kısa süre içerisinde yaşamın değerini anlıyorlar. Belki onlara bunu anlatırsam büyük balıklara anlatırlar ve kardeşim bir gün bana geri döner derken gözyaşları denize aktı.

Daha sonra sıkıca sarılan Sude ve Hüseyin’in güzel bir hayatı oldu. İleride başka şehirde evllilik yaşadılar. Yeni doğan çocuklarına yaşam adını verdiler. Ona denizi ve doğayı özellikle yaşamı sevdirdiler.

Nazım’ın dediği gibi ‘Yaşamak ne güzel şey’

 


Bu haber 30/08/2022, Salı günü yayınlandı, 157 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com