Eğitim dönemi başlıyor

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Eğitim çocukların en güzel çağları ama veliler bugünlerde aynı hislerde değil. Artan fiyatlar, velilere ekonomi kâbusları yaşatıyor. Kitaplar devlet tarafından karşılanıyor! Dolaylı yoldan bütçeyi bizler ödediğimizi ve enflasyona etkisini düşünürsek, bu kitaplar da bize çok ucuza gelmiyor. Kayıt yaparken okul elinize bir liste veriyor; içinde temel ders içi tüketim malzemeleri, defter vb. Ayrıca okul kıyafetleri, büyüyen çocuklara her sene alınmak zorunda. Bunlara çanta, spor kıyafetlerini de ekleyin. Bir de servis ücretleri geçen seneye göre katlanmış durumda.  Bu eğitim  harcamalarına asgari ücret yetmez.

Diyelim ki öğrenciniz bu sene üniversite sınavını kazandı ama kazandığı bölüm başka bir şehirde. Yurt bulamazsanız yandınız demektir. Hele özel vakıf okulu kazandıysa, ortalama gelirle ödenemez. Kira artışları her zamankinden fazla olduğunu her gün gazetemizde okuyoruz. Bunda kiraların yıllık artış oranına yapılan geçici sınırlama etkili oldu. Ev sahipleri  baştan yüksek kira alayım ki artış düşük olursa telafi ederim mantığı ile kira fiyatlarını uçurdular. Öğrenci için kiralanan  ev için komisyon, depozito, peşin alınan kiralar, ev döşeme masraflarıyla servet gerekiyor. Bu çocuk birde o şehirde ulaşıma, gıdaya ve okul kitaplarına harcama yapacak. Aileler bir maaşla  zor geçinebiliyorken, bir öğrencinin okuması için, bir kişinin daha çalışması artık zorunlu. Üniversiteye bu yıl kayıt yaptıran veliler, keşke bu çocuk büyümeseydi, lise eğitimi için yapılan masrafları karşılayabiliyorduk diyorlardır.

Bir zamanlar gençlerin hep bilgisayar başından ayrılmadan oyun oynamasından şikayet ederdik. Sosyalleşsin, arkadaşlarıyla buluşsun, kafelere gitsin, halı sahada maç yapsın, gözleri ve sağlığı  bozan bilgisayar oyunlarından kurtulsun dediğimiz günler geçmişte kaldı. Şimdi en makbul çocuk bilgisayarın başından saatlerce oturan sadece elektrik ve internet masrafı olan çocuk oldu. Böyle giderse okula gitmeyen ev çocukları, aileler için daha tercih edilen çocuk olacak gibi.

 


Bu haber 29/08/2022, Pazartesi günü yayınlandı, 331 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com