Bakanlık açıkladı; “2 Milyon 2 Bin 590 araç geçti”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Açıldığı günden bu yana büyük umutlar bağlanan ve Asya ile Avrupa’yı birbirine bağlayan 1915 Çanakkale Köprüsü ile ilgili Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından rakamlarla bilgiler paylaşıldı. Bakanlık tarafından yapılan bilgilendirmede, 1915 Çanakkale Köprüsü’nden açıldığı günden bu yana 2 Milyon 2 Bin 590 araç geçti denildi.

1915 Çanakkale Köprüsü ve Malkara-Çanakkale Otoyolunun verileri, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından açıklandı. Açıklanan veriler ile yapılan projelerin ekonomik etkileri açıklandı.

Milli gelir, üretim, ihracat, vergi, yıllık ortalama istihdam etkisi ve zamandan akaryakıttan emisyondan elde edilen tasarruf oranları dikkat çekti. Çanakkale Köprüsü günlük geçmesi gereken araç sayısı ile eleştiriliyordu. Yapılan köprüden sonra Çanakkale’de ulaşım ve ihracat konusunda değişimler oldu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre, Bu projeler açıldığından bugüne 2.002.590 araç geçişi yapıldı. Ekonomik etkileri, Milli gelire 2,8 milyar dolar, üretim açısından 6,1 milyar dolar, ihracat 531 milyon dolar, vergi 133,6 milyon dolar, istihdam etkisi ise yıllık ortalama olarak 27 bin olarak belirlendi.

Yapılan tasarruflar zamandan, sürekli gelen zamlarla gündemde olan akaryakıttan, emisyondan gibi şemalarla hesaplanarak toplam tasarruf miktarı verilerle ortaya çıkarıldı.

Paylaşılan verilere göre; Zamandan 382 milyon dolar tasarruf, akaryakıttan 31.3 milyon dolar tasarruf, emisyondan 1,9 milyon tasarruf edildi. Toplam tasarruf 415 milyon olarak hesaplandı.

Tunahan Ünsal- Cihan Peker

 


Bu haber 29/08/2022, Pazartesi günü yayınlandı, 267 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com