Çocuklar toprağa yakın büyümeli

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Yeni nesilde büyüyen çocuklarda hem anne baba tarafından oluşturulan baskı ve ardından gelen sürekli olarak tablet ve telefona baglı olarak yaşamaları, gelecek günler için tehlike oluşturmaya devam ediyor.

Sürekli olarak topraktan ve arkadaş çevresinden uzak olan çocuklar topluma uzak büyüyor. Bu şekilde büyüyen çocukların, ilerleyen günlerde toplumsal olaylara uzak kalması da kaçınılmaz oluyor.

Bugünlerde oluşturulan baskılara ve birilerini kaldığı haksızlıklara,tepki göstermeyen ve bana dokunmayan bin yıl yaşasın diyenler toplumun sessiz kalmasına sebep oluyor. Cebinde gezdirdiği telefonun kendinden daha akıllı olduğunu düşünen gençlerin ve çocukların olması geleceği tehdit ediyor.

Bu anlamda sadece onları eleştirmek değil öz eleştiri yapmak gerekir. Yeteri kadar okur olmayan, kitaptan uzak yaşayan gençlik bulunduğu sistemin bile farkında olmadan, hayatı anlık yaşamaya devam ediyor. Anlık yaşamlar ve ani olarak verilen tepkiler hem sevgiyi hem yaşamı anlamsız kılıyor.

İnsanlar yaşadığı arkadaşlıklarda güven bulursa ona dört kolla sarılıyorlar.Günümüzde sürekli olarak maddiyata bağlı yaşamlar  bizleri maneviyattan ve insanlara karşı verilen değerden uzak kılıyor.

Değer kavramı insanların birbiri arasında gerçekleştiğinde ve hissiyata döküldüğünde hem bireylere hem o topluma fayda sağlıyor. Bu şekilde sosyal yaşamında mutlu olan insanlar hayatın ve sistemin onlara sunmadığı olanakları fark ediyor.

Bu sebeplerden dolayı toprağa ve insana yakın sosyal yaşamın farkında olan çocuklar ilerde genç oldukça, gelecek nesil bugün olan nesili sorgulayacak ve toplum farkında olmadıkça gelişecek.

 


Bu haber 28/08/2022, Pazar günü yayınlandı, 93 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com